Hlavní navigace

Apple uvádí nové verze multimediálního a kancelářského softwaru

28. 2. 2009

Sdílet

Apple představuje softwarový balík pro správu, editaci a sdílení multimediálního obsahu počítače iLife 09 a komplet aplikací pro kancelářskou práci iWork 09.

Co přinesou iLife 09 a iWork 09?

V nové verzi se uživatelům počítačů Apple otevírá snadnější a přehlednější možnost správy a úpravy fotografií v programu iPhoto, rychlejší zpracování videa v iMovie, jednoduché a přeci funkcemi nabité skládání hudby v GarageBand a publikování vlastních webových stránek v programu iWeb.

 

Práce s obrázky, videem a hudbou


S pomocí programu iPhoto dají uživatelé svým fotoalbům nový rozměr, který jim umožní snadné hledání obrázků jednotlivých přátel mezi tisíci fotografiemi. Toto zajišťuje možnost rozpoznávání obličeje, při které iPhoto projde uživatelem vybrané fotografie, označí obličeje, které ve fotografiích najde a na uživateli zůstává jen zadat jméno osob na snímku. iPhoto následně zařadí všechny fotografie, na kterých nalezne pojmenovanou osobu, do jedné kategorie. Díky této funkci je vyhledávání rodinných fotografií snadné, vždy dostupné a „samoaktualizované“. Fotografie svých přátel uživatel jednoduše nalezne v katalogu „Faces” (obličeje). Novinkou je rovněž automatické vyhledání místa pořízení snímku, pomocí souřadnic, které do snímku zaznemanávají fotoaparáty s GPS. Uživateli se tím velmi zjednodušuje zařazení fotografií z dovolené, nebo z míst, která navštívil. Tyto fotografie najde v katalogu „Places” (místa) rozřazené dle míst nebo zaznačené přímo na mapě pomocí Google maps. Fotografie mohou uživatelé velice jednoduše publikovat na serverech MobilMe, Facebook či Flickr, a to pomocí jednoho kliknutí myši.

V nové verzi programu iMovie mohou uživatelé velmi snadno pomocí několika kliků myši vytvořit video. Pomocí funkce „táhni a pusť” je práce s digitálními efekty, střihem jednotlivých scén a vybírání scén z různých míst nahrávky přehledné, dostupné a intuitivní. K dispozici je několik nových grafických schémat včetně animací a funkce odhalující chvění obrazu, která je schopna efektivně minimalizovat třes videa. Záznam z dovolené či výletu mohou uživatelé efektivně ztvárnit pomocí automaticky vytvořené trasy na mapě či zeměkouli.

Aktuální verze programu GarageBand, softwaru, který používají miliony lidí na tvorbu a úpravu hudby, nyní nabízí možnost interaktivních hodin výuky hraní na hudební nástroje. Skládání působivé hudby na počítači nikdy nebylo tak zábavné a jednoduché. Program umožňuje přidávání efektů k uživatelově elektrické kytaře či jiným nástrojům. 

iDVD zjednodušuje vytváření vlastních DVD na maximum, k dispozici je možnost vytvoření DVD pomocí videa z digitální kamery jedním kliknutím.

iWeb dělá z každého uživatele "přeborníka" ve vytváření webových stránek. Uživatel má po ruce mnoho grafických šablon a pomůcek, které webové stránky oživí: mohou je propojit například s YouTube, zabudují webové fotoalbum přímo do uživatelovy prezentace, nebo přidá automaticky upozornění na změnu vašich webových stránek ve vašem profilu na Facebooku.

Multimediální balíček iLife je součástí každého nového počítače Apple.Kancelářské aplikace iWork ‘09


iWork ‘09, balík kancelářského softwaru pro Mac, je opět dále na cestě k přehlednosti, přívětivosti k uživateli a kompatibilitě dat.

Nový Keynote, editor prezentací, má nyní interaktivní funkce k vytváření přechodů mezi snímky pomocí animace, prolnutí, změny pozice objektů a změny velikosti, umožňuje automatizování a opakování vybraného efektu. Díky iPodu touch nebo iPhonu a programu Keynote Remote, může uživatel řídit svou prezentaci odkudkoli, nebo ji zobrazit na těchto zařízeních bez rizika ztráty kompatibility.

Program Pages pro formátování a úpravy textových dokumentů má funkci, kterou ocení každý, kdo píše delší texty – veškeré položky menu jsou zobrazeny jen, když je uživatel potřebuje, a zbytek obrazovky zakryje černé pozadí, a vy se můžete soustředit pouze na to, co píšete či čtete. Pages je provázáno s pokročilým zadáváním vzorců, umožňuje propojení s externími dokumenty a přináší skutečné pohodlí pro psaní dokumentů. S pomocí MathType 6 lze zapsat i složité výpočty a zápisy matematických vzorců a  EndNote X2 zpřístupňuje skutečně jednoduché zveřejňování bibliografických údajů a odkazů v textu.Numbers pomůže uživateli snadněji organizovat data ve sloupcích a řádkách, které lze zvětšovat, zmenšovat, libovolně spojovat, rozšiřovat a dosahovat tak velmi přehledných výsledků. Numbers získalo mnoho užitečných šablon, podporuje více typů grafů, zobrazení mnoha vzorců, dostalo více než 250 nových výpočetních funkcí, které ocení každý uživatel tabulkového procesoru a propojení s celým balíkem iLife 09.

soutez_casestudyCena a dostupnost


Balík iLife ‘09 obsahuje iPhoto, iMovie, iDVD, GarageBand, iWeb, balík iWork ‘09 obsahuje Keynote, Pages, Numbers. Oba jsou již nyní dostupné, doporučená maloobchodní cena jednoho softwarového balíku je 2 312 Kč včetně DPH.

Byl pro vás článek přínosný?