Hlavní navigace

Bezplatný antivirus Avastu má nově i firewall

12. 1. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Avast aktualizoval svůj antivirový produkt ve verzích Free Antivirus a Premium Security pro Windows. Zatímco ve verzi Free je dostupný zcela nový firewall, ve variantě Premium Security přibyly další pokročilé funkce firewallu pro silnější ochranu před únikem dat, spoofingem a škodlivými zařízeními, která hledají otevřené porty v počítači uživatele.

Firewall poskytuje další vrstvu ochrany a zabraňuje neoprávněnému vzdálenému přístupu při připojení k domácí síti nebo k jiným neznámým sítím mimo domov.

V bezplatné verzi firewall monitoruje bezpečnost sítě sledováním a filtrováním příchozího a odchozího síťového provozu, zabraňuje neoprávněnému přístupu k síti nebo sdíleným souborům uživatele a blokuje nebezpečný příchozí provoz z internetu.

Kontroluje síť, sleduje počet připojených zařízení, routery, služby dostupné v síti a operační systémy používané připojenými zařízeními a podle toho nastavuje svůj režim jako veřejný nebo soukromý.

Pokud uživatel provádí rizikovější úkony, například se připojuje k veřejným sítím v kavárně nebo na letišti, poskytuje veřejný režim vysokou ochranu. Blokuje všechna příchozí připojení iniciovaná jinými počítači, blokuje některé porty/služby, omezuje komunikaci s jinými zařízeními a způsobuje, že počítač obvykle není v síti zjistitelný.

V soukromém režimu v sítích, kterým uživatel důvěřuje, například doma nebo v kanceláři, firewall provoz blokuje pouze minimálně, počítač je v síti viditelný a ve výchozím nastavení jsou povoleny všechny standardní služby, například příchozí vzdálená plocha či sdílení souborů a tiskáren.

Firewall také nabízí možnost „nastavit a zapomenout“ pro větší pohodlí běžných uživatelů, ale i snadné možnosti přizpůsobení pro pokročilé uživatele. 

Co se týče verze Premium, tam firewall poskytuje další pokročilé bezpečnostní funkce. Ochrana před únikem informací zabraňuje počítačům ve vypuštění potenciálně citlivých informací do sítě, jako je uživatelské jméno, název počítače a e-mail.

soutez_casestudy

Funkce kontroly portů navíc upozorní uživatele, pokud jiná škodlivá zařízení hledají v počítači otevřené porty, které mohou být zneužity k odhalení slabých míst v síti a zranitelností.

Firewall také upozorní uživatele na ARP (Address Resolution Protocol) spoofing, který umožňuje kyberzločincům proniknout do místní sítě tak, že svůj počítač maskují jako součást sítě, aby mohli ukrást informace útokem typu man-in-the-middle.

Byl pro vás článek přínosný?