Hlavní navigace

Bude Cortana následovat Windows Phone do záhrobí?

7. 12. 2018

Sdílet

 Autor: @ Laurent - Fotolia.com
Preston Gralla ve svém komentáři vysvětluje, proč se Microsoft s největší pravděpodobností chystá vyklidit pole v oblasti digitálních asistentů. Hřebíček do rakve podle něj představuje dohoda Microsoftu s Amazonem o spolupráci Cortany s Alexou. Jak se ale zdá, nemusí to být jen špatné zprávy.

Rozluč se, Cortano.“

Něco takového má nejspíš Microsoft chuť říct svojí trápící se digitální asistentce. Cortana – nebo minimálně ta Cortana, kterou známe – by mohla skončit na smetišti dějin vedle Windows Phone. K tomu můžu říct jen jedno: Dobře děláš, Microsofte. Vypadá to, že se začínáš učit.

Jak už jsem psal výše, Cortana se trápí. Nedostala se do chytrých telefonů jako Siri, digitální asistentka od Applu, ani se neprosadila na sílícím trhu s chytrými reproduktory jako Echo a Dot od Amazonu či Home od Googlu. A nejspíš se už ani nikdy neprosadí.

Prodeje Cortany? Nezměřitelné

Ptáte se, jak moc Cortana zaostává? Podle údajů z letošního léta Amazon prodal 50 milionů chytrých reproduktorů. Prudce rostly i prodeje chytrých reproduktorů z dílny Googlu. Amazon a Google se podle analytiků z Canalys bijí o první místo na trhu a jen za třetí kvartál prodaly 6,3, resp. 5,9 milionu začízení.

A naše Cortana? Na trhu se nachází jediný chytrý reproduktor se zabudovanou Cortanou (je to Invoke z dílny Harman Kardon) a jeho prodeje byly tak nízké, že se nedaly změřit. Applu se v oblasti chytrých reproduktorů sice také příliš nedaří, ale to jej nemusí příliš mrzet, neboť Siri si získala popularitu skre iPhony.

Osudoví muži Cortany opouštějí Microsoft

Pokud vás ani výše uvedené argumenty nepřesvědčily o tom, že dny Cortany jsou sečteny, přečtěte si tohle: od 16. 11. bylo v Microsoft Store možné zakoupit Amazon Dot a Amazon Echo, byť musíme dodat, že o dva dny později byly odkazy s nabídkou těchto reproduktorů již nefunkční.

Ale to je nejspíš jen malý technický zádrhel, protože Amazon a Microsoft uzavřely dohodu o partnerství, která zaručuje, že Cortana a Alexa, asistentka, jež tvoří jádro chytrých reproduktorů od Amazonu, budou spolupracovat.

Zpečetěnému osudu Cortany nahrává i fakt, že Javier Soltero, jenž byl v Microsoftu zodpovědný za její vývoj, v listopadu oznámil, že ve společnosti končí. Několik týdnů předtím odchod oznámil i veterán Microsoftu Samuel Mureau, který působil jako designový ředitel Cortany.

Obě personální změny předcházely reorganizaci v Microsoftu, ve které byla Cortana přesunuta z divize zabývající se umělou inteligencí a vývoj do divize zaměřené na uživatele a zážitky.

To naznačuje, že Cortana už není považovaná za nejnovější technologii a samostatnou digitální asistentku, ale spíš se z ní stane nástroj, jenž bude ostatní produkty Microsoftu podporovat ze zákulisí.

Cortano, spusť Alexu

Co to znamená v praxi? Když se podíváme na dohodu mezi Microsoftem a Amazonem o spolupráci Cortany a Alexy, najdeme pár vodítek. K oznámení partnerství došlo v srpnu 2017.

Společnosti se dohodly, že Alexu bude možné spustit pomocí Cortany a naopak, a to pomocí příkazu „Alexo, spusť Cortanu“ nebo „Cortano, spusť Alexu“. Může to sice znít jako dohoda mezi dvěma navzájem sobě rovnmi partnery, ale skutečnost je jiná.

Chytré reproduktory totiž fungují na bázi znalostí a dovedností, což jsou v zásadě hlasové aplikace pro přehrávání hudby, ovládání chytré domácnosti, hraní her, propojování s aplikacemi pro podnikání a produktivitu a mnoho dalšího.

Efektivita chytrých reproduktorů a digitálních asistentů závisí čistě na různorodosti a užitečnosti těchto dovedností. Začátkem září Amazon na svém blogu oznámil, že Alexa jich ovládá přes 50 000. Microsoft se s počtem znalostí Cortany už delší dobu nepochlubil, ale podle údajů z konce minulého roku jich měla jen 230.

Když vezmeme v potaz, že reproduktory s Cortanou si zakoupilo jen pár lidí, je pravděpodobné, že se dovednosti hlasové asistentky od Microsoftu příliš nerozšířily, protože vytvářením dovedností pro titěrný segment na trhu si vývojáři na moc peněz nepřijdou.

Špatné zprávy nejsou jen špatné

Co to tedy znamená pro Cortanu? V zásadě to, že se z ní stane jen další dovednost Alexy v záplavě desetitisíců ostatních. Harman Kardon, jediný výrobce chytrých reproduktorů s Cortanou, pravděpodobně opustí trh.

Cortana nejspíš bude ještě dál přežívat v zákulisí Windows jako asistentka pro uživatele, když budou chtít například najít vhodný čas na schůzku nebo vyřešit jiné organizační záležitosti.

Špatné zprávy ohledně Cortany ale přinášejí ještě něco dalšího. To, že je Microsoft ochotný Cortanu stáhnout, místo aby investoval do dlouhé a drahé války s digitálními asistenty od Amazonu, Googlu a Applu, kterou by stejně prohrál, dokazuje, že se společnost poučila ze svých předchozích chyb.

Fiasko se mobilním systémem Windows Phone, kdy Microsoft nasypal miliardy dolarů do černé díry a mrhal drahocenným časem tisícovek vývojářů, nejspíš společnost něco naučilo. Možná se konečně zbavuje arogantního přesvědčení, že dokáže vyhrát každou bitvu jen díky tomu, že má dostatek peněz a může použít Windows jako beranidlo.

DT24

Takže fakt, že se Microsoft s Cortanou loučí, je pro firmu vlastně správný krok kupředu.

Zdroj: IDG News Service

Byl pro vás článek přínosný?