Hlavní navigace

Delphi XE2 nově kompiluje pro OS X / iOS a zahrnuje mobilní OS

18. 10. 2011

Sdílet

 Autor: © Mike Kiev - Fotolia.com
Taky už pokukujete po iPadu nebo po Galaxy? Denně čteme o růstu mobilního počítání, rozmachu tabletů a chytrých telefonů, čím dál tím větší popularitě Apple a raketovém nástupu systému Android.

Na čem všem poběží softwarové aplikace za pět let? Na kterého koně má vsadit vývojářská firma? Která platforma poroste a která zmizí v propadlišti dějin?

Rozvoj platforem musí dělat těžkou hlavu všem firmám, které se živí vývojem aplikací. Vývojové týmy potřebují zajistit, aby vrtkavost trhu neměla vliv na jejich znalosti a zkušenosti. Potřebují aplikace snadno přenášet mezi různými platformami, rychle reagovat na měnící se nálady uživatelů počítačů a umožnit komunikaci mezi mnoha různými prostředími. A je jasné, že peněz není nazbyt. Jak to nejlépe zařídit?

Pokud vývojáři potřebují podporu Windows, Mac OS i iOS, Androidu, .Net či Mono pro Mac nebo Linux, tvorbu webových aplikací, propojení s řadou mobilních platforem a přímou podporu cloudů, mohou zvolit řadu samostatných nástrojů a vyvíjet v nich. Jeden nástroj však obsahuje možná ne všechno, ale hodně už dnes: nová a v mnohém přelomová verze produktu Embarcadero RAD Studio XE2. Obsahuje Delphi, C++Builder, Prism a RadPHP - nástroje s dlouhou historií a širokou uživatelskou základnou. Embarcadero tuto verzi označuje jako revoluční. Je to ale oprávněné?

Především Delphi a C++Builder jsou známy jako profesionální vývojové nástroje pro Windows. Hlavní novinkou verze XE2 je multiplatformní vývoj a 64bitový kompilátor Delphi. Vývojové nástroje pracují nadále v prostředí Windows, ale výsledné programy už mohou běžet pod Windows 32 nebo 64 bit, Apple Mac OS X a iOS. Ladění na jednotlivých platformách probíhá využitím Remote debuggeru. Na rozdíl od platforem Java nebo .Net se v případě Delphi a C++Builderu jedná o nativní, tedy o dost mrštnější aplikace.

Multiplatformnost si vyžádala novou knihovnu FireMonkey. Ta má rozsáhlé možnosti pro tvorbu grafických aplikací HD a 3D, takže vývojáři mohou překročit omezení na standardní GUI. Knihovna je postavena na rychlém renderovacím jádru, využívá možností platforem včetně hardwarové akcelerace, takže výsledné aplikace jsou příjemně svižné. Přínosem je i technologie LiveBindings, která umožní vazby mezi jednotlivými objekty a změny jejich chování na základě přiřazených dat a jejich změn. Bohatá grafika vdechne aplikacím nový život a lepší prodejnost tím, že budou daleko lépe vypadat.

Dále se rozvíjí a doplňuje technologie dbExpress a DataSnap pro práci s daty řady podnikových databázových systémů a datové komunikace. Technologie byly optimalizovány pro multiplatformní provoz a doplněny o řadu ovladačů, například i o generické ODBC. Rozšířena byla i podpora dnes velmi populárních cloudových technologií, k dispozici je Amazon, Azure a obecné rozhraní pro ostatní. Architektura DataSnap má i rozhraní pro mobilní technologie – zařízení s iOS, Windows 7 Phone, Android a Blackberry. Nově je k dispozici nástroj FastReport pro tvorbu sestav včetně konverzních nástrojů pro dříve přikládané RaveReports.

Tvorbu aplikací pro platformy .Net a Mono (Windows, Linux a OS X) v jazyce blízkém Delphi zajistí Embarcadero Prism, RadPHP přidá podporu jazyka PHP pro webové aplikace a přímou podporu tvorby aplikací pro iOS a Android šířených pomocí aplikačních tržišť Apple a Google. DataSnap umožní propojení mobilních aplikací, webových prostředí a programů pro podporované platformy.

O revoluci v jistém smyslu se tedy dá hovořit. I tak bohatá nabídka se navíc v blízké budoucnosti rozšíří o přímou kompilaci pro Android, 64bitový kompilátor jazyka C++, přidá se platforma Linux včetně podpory 64bitového počítání pro Mac OS X a Linux, paralelní technologie a další možnosti. Proto se Embarcadero RAD Studio docela dobře může stát jediným vývojářským balíkem, který kdy vývojáři budou potřebovat.

Autor pracuje pro společnost Arit s.r.o. a je i jejím spolumajitelem.

Byl pro vás článek přínosný?