Hlavní navigace

Diaspora, sociální síť přezdívaná „zabiják Facebooku“, již v testovacím režimu

16. 9. 2010

Sdílet

Komunita sdružená okolo projektu Diaspora, který je považován ze jeden z nejslibnějších v oblasti sociálních sítí, informovala o veřejném uvolnění alfa verze zdrojových kódů.

Tato sociální síť se inspirovala zejména problémy Facebooku z hlediska nespokojenosti se změnami v oblasti politiky soukromí uživatelů a staví na decentralizovaném modelu místo na centrálním serveru. Všechny informace, fotografie a další data má uživatel uloženy na vlastním webovém serveru a ty pak může sdílet se svými přáteli. Diaspora je komunitní projekt a jeho vývoj je otevřen komukoliv s dostatečnými technickými znalostmi, kdo sdílí vizi sociální sítě, která umožňuje uživatelům udržet si kontrolu nad svými daty.

Zveřejněný kód je určen primárně pro testování a zkušební provoz dle potřeb uživatelů, ale bez jakýchkoliv záruk. Vývojáři přiznávají, že obsahuje známé zranitelnosti a chyby a také data nejsou zatím zcela exportovatelná. Nicméně podle svých slov uvítají nahlášení jakéhokoliv nedostatku včetně screenshotů a informaci o webovém prohlížeči, na němž byla alfa verze Diaspory testována.

Projekt Diaspora byl ohlášen letos v dubnu a rychle si získal podporu, včetně finanční částky 10 000 dolarů pro další vývoj a to během prvních 12 dnů. Podle dostupných informací již v současnosti nasbíral tento projekt pro svůj další rozvoj sumu více než 200 000 dolarů od téměř 6500 lidí. Zakladatelé si slibují získat na svoji stranu zejména nespokojené uživatele Facebooku, který dnes ovládá svět sociálních sítí, nicméně trpí řadou nedostatků zejména v oblasti bezpečnosti, které se nedaří zcela vyřešit. Přesto jeho uživatelé přibývají stále vysokým tempem a je otázkou, zda se Diaspoře podaří svými možnostmi přesvědčit široké masy nebo zůstane jen okrajovou záležitostí, jak tomu bylo u řady původně velmi slibných projektů (viz například Google Wave).

Diaspora je šířena jako open source projekt pod licencí Affero GPL verze 3. Informace o vývoji najdete na adrese http://www.joindiaspora.com/.

Byl pro vás článek přínosný?