Hlavní navigace

Displej v kontaktní čočce

12. 12. 2011

Sdílet

 Autor: © Sean Gladwell - Fotolia.com
Kontaktní čočka v podobě displeje pokročila zase o kus dál. Svět připomínající film Terminátor si prozatím mohli vychutnávat králíci.

Technologie sama o sobě je hotová už skoro rok. Po tu dobu ale probíhalo testování; závěrem je, že, alespoň co se týče králíků, zařízení nemá žádné škodlivé účinky (králíkům ho ovšem bylo třeba vkládat v narkóze) a nic nebrání začít vše zkoušet i na lidských dobrovolnících. Výzkum prováděl tým amerických a finských vědců, v jehož čele stál Babak Praviz z University of Washington v Seattlu.
Displeje v oku se pokládají za klíčovou součást rozšířené (augmented, extended) reality. Umožní mnohem bezprostřednější vnímání než dnes používané displeje v brýlích. Prvním využitím této technologie by mohlo být promítání zdravotních informací do čočky, která by ve zbývajícím čase byla pasivní. Diabetik by takto mohl získávat např. varování týkající se koncentrace inzulínu v krvi, sluchově postižený člověk zase signál o zvuku v okolí. Následně by se do očí mohly promítat třeba šipky pro navigaci. V delším horizontu bude nejspíš možné realitu nedoplňovat, ale zcela „přepnout“, a přímo v očích si číst e-maily nebo si pouštět video.
Součástí nové kontaktní čočky je anténa, radiové čipy, řídící obvod a světelné zdroje o velikosti v řádu mikrometru. Součástky byly do čočky natištěny. Anténa vyčnívá ven asi půl centimetru.
Prototyp displeje testovaný u králíků zatím zobrazuje pouze jediný pixel, i to už ale může pro signalizaci nemocnému stačit. Displej má kvůli malému rozlišení i velice nízkou spotřebu energie a lze snadno bezdrátově napájet pomocí radiofrekvenčního vysílače (v rozsahu GHz). Vysílač byl prozatím umístěn asi 10 cm od čočky, ale vzdálenost by neměl být problém zvýšit. Okolní tělní tekutiny ovšem příjem signálu údajně oslabují, vyndaná čočka byla aktivní mnohem dále od zdroje, než dokázala v oku.

soutez_casestudy

Zdroj: New Scientist

Poznámky:
- Zábavná je představa, že se tímto způsobem bude promítat i reklama. Zde asi nebude pochyb o tom, že ji člověk opravdu nepřehlédne...
- Technologie by mohla také rozšířit spektrum, které člověk zaznamenává (např. varování při příliš vysoké hladině ultrafialového záření apod.).
- Možnost „hackování“ těchto systémů jako způsob, jak člověka oklamat a promítat mu zcela odlišný svět kolem.
- Jak bude technologie omezována (bude moci člověk s těmito čočkami třeba řídit auto)?
- Další zajímavou rozšiřující funkcí by mohl být třeba zoom.

Byl pro vás článek přínosný?