Hlavní navigace

Dražší Ryzeny nejspíš nabídnou výkonnější NPU

5. 6. 2024

Sdílet

 Autor: Computerworld.cz s využitím Dall-E
Šéfka AMD Lisa Suová v Tchaj-peji poodkryla budoucnost Ryzenů s umělou inteligencí.

Že dražší procesory budou mít vyšší taktovací frekvenci, větší vyrovnávací paměť a výkonnější integrovanou grafiku by člověk očekával. Budoucí Ryzeny však pravděpodobně nabídnou i více TOPS na NPU.

Je pro vás herní laptop alternativou k hernímu PC či konzoli?

„Umělá inteligence bude všude.“ Jestli tiskové konferenci šéfky společnosti AMD Lisy Suové, konané na veletrhu Computex 2024 v Tchaj-peji, vévodilo nějaké téma, pak právě toto. Suová se ho dotýkala opakovaně. Umělá inteligence dle ní bude skutečně všude, ne všechny procesory od AMD však budou její potenciál využívat stejnou měrou.

Suová na pódiu vtipkovala s Pavanem Davulurim, šéfem Microsoftu pro Windows a zařízení, že NPU TOPS nejsou zadarmo, čímž stvrdili známé pravidlo, že ať už výrobci čipů přijdou s jakkoliv výkonným hardwarem, software ho vždy dokáže vytěžit naplno. 

„Proto jsme si s Pavanem na pódiu dělali tak trochu legraci. Nic není zadarmo, když se na tyto produkty podíváte jak z hlediska celkového výkonu, tak i z hlediska celkových nákladů,“ řekla mi Suová po tiskové konference. „Myslím, že jsme svědky toho, jak se umělá inteligence stává všudypřítomnou. Očekáváme, že dnešní počítače Copilot+ a (AMD Ryzen AI 300 Copilot+, neboli „Strix Point“) s 50+ TOPS budou začínat spíše vyšší cenové hladině. Počítáme však i s tím, že se s umělou inteligencí postupně setkáte napříč naším portfoliem.“

Video ke kávě

Máte čas na rychlé a informativní video?

Suová je přesvědčená, že čím více lokálních TOPS budou schopny procesory nabídnout, tím schopnější počítače s AI budou. 

„Věříme, že to lidé ocení, a proto se vyplatí umístit je na čip lokálně.“ Zatím však nepřiblížila, jak bude AMD jednotlivé Ryzeny s NPU odlišovat. Leccos lze předjímat na základě historie: V roce 2021 AMD kombinovalo součástky z různých generací Zenů pod názvem Ryzen 5000. Podobně by mohla společnost postupovat i teď, s budoucími Ryzeny, postavenými na starších NPPU v kombinaci s rozličnými CPU a GPU.

To však neznamená, že bychom se nemohli dočkat i samostatného NPU. V odpovědi na otázku, zda by AMD mohlo vyvinout neuromorfní čip, jako je Loihi od Intelu, se Suová zdála být této možnosti otevřená. 

Zakažte Facebooku, aby si na vašich příspěvcích vytrénoval svou AI Přečtěte si také:

Zakažte Facebooku, aby si na vašich příspěvcích vytrénoval svou AI

„Myslím, že jak budeme postupovat vpřed, budeme se zabývat některými specifickými typy tzv. nových akceleračních technologií. Mohli bychom se tedy dočkat i neuromofních čipů,“ uvedla.

Mohly by se však Ryzeny taky zvětšit a nabídnout více jader? Ani v odpovědi na otázku, zda AMD překročí současné maximum šestnácti jader, Suová nebyla zdrženlivá. 

soutez_casestudy

„Neexistuje žádný fyzikální důvod, proč bychom nemohli jít na více než šestnáct jader,“ řekla. 

Poukázala však přitom i na to, že softwaroví vývojáři ne vždy využívají všechna poskytovaná jádra. „Myslím, že zásadní je, abychom postupovali tempem, s nímž jsou vývojáři schopni držet krok.“

 

Získejte pro svůj produkt či službu ocenění IT produkt roku! Soutěž „IT produkt roku“ vyhlašuje redakce Computerworldu s cílem vyzdvihnout výrobky disponující vlastnostmi, které je významně odlišují od konkurenčních produktů stejné kategorie. Může přitom jít jak o celkově inovativní pojetí produktu, tak o jednotlivé funkční zdokonalení, výrazně zjednodušené ovládání nebo třeba o výjimečně příznivou cenu.

Soutěž probíhá ve třech samostatných kolech v kalendářním roce a každý postupující produkt či služba do jednoho ze tří finálových kol získává právo na titul IT produkt roku.

Máte-li zájem účastnit se soutěže IT produkt roku, neváhejte. Kontaktujte nás prosím na itprodukt@iinfo.cz.

O přihlášku a více informací si můžete napsat nebo zavolat na telefonech 776 204 420 nebo 604 266 707 či 725 326 893, případně na také na adrese itprodukt@iinfo.cz.

Byl pro vás článek přínosný?