Hlavní navigace

Firmy nemohou plnit povinné iniciativy udržitelnosti kvůli technologiím

12. 12. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Digitalizace produkuje čtyři procenta globálních produkce skleníkových plynů. Téměř devět z deseti ředitelů programů udržitelnosti tvrdí, že společnosti nemohou dosáhnout svých cílů bez výrazného snížení spotřeby energie na straně technologické infrastruktury.

Společnost Pure Storage zrealizovala ve spolupráci se společností Wakefield Research studii, v níž identifikuje kritický vliv IT na udržitelnost životního prostředí.

Jste spokojeni se svou podobou automatizace firemních procesů?

Nová studie s názvem „Drivers of Change: Pure Storage IT Sustainability Impact Survey 2022 zkoumá, jak mohou IT profesionálové spolupracovat s vedením firem a řediteli programů udržitelnosti na snižování ekologické stopy svých organizací. 

Průzkum, do něhož se zapojilo 1 000 ředitelů programů udržitelnosti, zaznamenal konzistentní výsledky napříč globálními trhy, včetně USA, Spojeného království, Francie a Německa. Mezi nejdůležitější zjištění průzkumu patří:

  • Polovina manažerů udržitelnosti zaostává v plněním cílů z oblasti udržitelnosti: Většina manažerů udržitelnosti (78 %) tvrdí, že vedení jejich společnosti považuje iniciativy v oblasti udržitelnosti za prioritu, stejně tak většina z nich plánuje splnit cíle udržitelnosti do tří až sedmi let (56 %). Pouze polovina (51 %) dotázaných však uvádí, že jsou s plněním svých cílů na dobré cestě.
  • Technologie hrají při prosazování iniciativ v oblasti udržitelnosti stále důležitější roli: Převážná většina (86 %) manažerů programů udržitelnosti souhlasí s tím, že společnosti nemohou dosáhnout svých cílů udržitelnosti, aniž by výrazně snížily spotřebu energie na straně technologické infrastruktury. Tento problém bude stále palčivější, protože 81 % respondentů předpovídá, že vliv technologické infrastruktury na uhlíkovou stopu společnosti se v příštích 12 měsících zvýší.
  • Nesoulad týmů IT a udržitelnosti při rozhodováních o nákupu: I když se uhlíková stopa technologií zvyšuje, 59 % respondentů tvrdí, že udržitelnost dodavatelů se při jejich výběru obvykle přehlíží. To by se dalo zmírnit tím, že by se manažeři pro udržitelnost zapojili do rozhodování již v počáteční fázi; téměř dva ze tří (64 %) respondentů ale tvrdí, že se obvykle zapojí až poté, co proces nákupu technologií již začal.
  • Podpora firemních iniciativ v oblasti udržitelnosti ze strany IT týmů je neuspokojivá: IT oddělení bylo více než kterákoli jiná část firmy (tj. finance, vedení, provoz…) označeno za oddělení, které nepodniká potřebné kroky k podpoře cílů udržitelnosti své společnosti (34 %). Jen asi polovina (51 %) respondentů uvádí, že IT tým jejich firmy při rozhodování o nákupu technologií bere na udržitelnost náležité ohledy.

Význam celého odvětví IT

Datová centra dnes odpovídají za 1 % celosvětové spotřeby elektřiny. Světové ekonomické fórum odhaduje, že digitalizace jen v roce 2020 vyprodukovala 4 % celosvětových emisí skleníkových plynů, avšak pokud by se digitální technologie rozšířily, mohly by do roku 2050 snížit emise o 20 %.

Ocenění IT produkt roku 2022 Přečtěte si také:

Ocenění IT produkt roku 2022

Datová centra a digitalizace tak hrají nepopiratelně důležitou roli v každé podnikové strategii udržitelnosti. Manažeři odpovědní za udržitelnost sice usilují o splnění zásadních environmentálních cílů, ale toho nelze dosáhnout bez udržitelnější IT infrastruktury vyznačující se vysokou efektivitou, škálovatelností a jednoduchostí.

V důsledku toho existuje obrovská příležitost pro IT profesionály, kteří mohou svým organizacím pomoci dosáhnout pokroku ve snižování ekologické stopy. Budováním a zaváděním udržitelné technologické infrastruktury podporované inovativními, efektivními a škálovatelnými dodavateli IT mají týmy IT potenciál významně a okamžitě ovlivnit situaci. 

podcast

Stačí využívat technologie navržené tak, aby spotřebovávaly výrazně méně energie, vyžadovaly méně chlazení a produkovaly mnohem menší objem odpadu.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Byl pro vás článek přínosný?