Hlavní navigace

Google Play má opět problémy s falešnými bankovními aplikacemi

15. 10. 2018

Sdílet

 Autor: Eset
Potíže s Google Play neberou konce - Eset nově odhalil dalších šest podvodných aplikací, které vytváří dojem, že pocházejí od renomovaných bankovních institucí nebo směnáren.

Do oficiálního obchodu s aplikacemi pro mobilní zařízení s operačním systémem Android Google Play proniklo šest dalších falešných bankovních aplikací, které okrádají uživatele o údaje o platebních kartách a přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví.

Na rozdíl od předešlé ztrojanizované aplikace QRecorder ale necílí primárně na české uživatele. I celkový objem instalací je podstatně nižší. Eset objevil aplikace, které se vydávají za legitimní nástroje pro přístup k účtům bank z Nového Zélandu, Austrálie, Spojeného království, Švýcarska, Polska a rakouské směnárny kryptoměn Bitpanda.

Falešné aplikace byly do Google Play nahrány v červnu 2018 a do doby, než je Google odstrania, byly více než tisíckrát stažené a nainstalované. Aplikace byly do oficiálního obchodu nahrány pod různými jmény vývojářů a každá z nich vypadala jinak, nicméně podobnost jejich kódu naznačuje, že jsou dílem jednoho útočníka.

Jediným účelem těchto škodlivých aplikací je získat citlivé informace od nic netušících uživatelů. Některé z nich využívají absence oficiální mobilní aplikace pro danou službu (např. Bitpanda), zatímco jiné se pokouší oklamat uživatele tím, že se vydávají za pravé a oficiální.

Nemají shodný obsah, ale všechny po spuštění zobrazují formulář, v němž požadují vyplnění informací o platební kartě nebo přihlašovací údaje k účtu v dané bance či peněžní službě. Pokud uživatel tento formulář vyplní, data se odešlou na server útočníka. Aplikace pak oběti zobrazí zprávu „Gratulujeme“ nebo „Děkujeme“.

Oproti těmto zjevně podvodným aplikacím stojí QRecorder, o kterém Eset informavala v září tohoto roku. Pomocí tohoto původně legitimního nástroje pro nahrávání hovorů cílili útočníci i na uživatele v České republice.

QRecorder se po některé z posledních aktualizací stal pro uživatele hrozbou, která umožňovala útočníkům vzdálený přístup do bankovního účtu napadeného uživatele. Tuto hrozbu Eset detekuje již při instalaci aplikace jako Android/Spy.Banker.AIX. Nástroj QRecorder určený pro mobilní zařízení na platformě Android mohlo mít nainstalováno na svém mobilním zařízení jen v České republice na desítky tisíc uživatelů.

 

soutez_casestudy

Jak se vyhnout problémům

Abyste se do budoucna vyhnuli phishingu a dalším podvodným aplikacím, doporučujeme vám dodržovat několik základních bezpečnostních pravidel:

  • Důvěřujte pouze takovým mobilním bankovním aplikacím a službám, které jsou propojeny s oficiální webovou stránkou vaší banky.
  • Aplikace pro Android stahujte pouze z oficiálního obchodu Google Play, byť to samo o sobě nezaručuje, že se stoprocentně vyhnete podvodným aplikacím. V neoficiálních obchodech třetích stran se ale škodlivé aplikace vyskytují častěji a zřídkakdy bývají odstraněny, pokud dojde k jejich odhalení. Google Play tak činí okamžitě.
  • Věnujte pozornost informaci o právech požadovaných aplikací, počtu stažení aplikace, jejímu hodnocení a recenzím od ostatních uživatelů ještě předtím, než si ji z Google Play stáhnete do svého zařízení.
  • Citlivé údaje vyplňujte pouze do takových internetových formulářů, u kterých jste si jisti jejich zabezpečením a důvěryhodností.
  • Pravidelně aktualizujte operační systém Android na vašem zařízení i všechny nainstalované aplikace. Používejte důvěryhodné a kvalitní bezpečnostní aplikace pro mobilní zařízení.

Byl pro vás článek přínosný?