Hlavní navigace

Google pohlcuje Motorola Mobility, za vším je Android

16. 8. 2011

Sdílet

 Autor:
Společnosti Google a Motorola Mobility dnes oznámily fúzi, která podle nich umožní další dynamický rozvoj platformy Android.

Společnosti Google a Motorola Mobilit dnes s konečnou platností oznámily, že se dohodly na akvizici. Google při ní získá společnost Motorola Mobility za 40 $ na akcii, tedy celkem za 12,5 miliardy dolarů. Tato částka představuje o 63 % více než činil závěrečný kurz akcií Motorola Mobility v pátek 12. srpna 2011. Transakce byla jednohlasně schválena představenstvy obou firem.

Akvizice společnosti Motorola Mobility, která je partnerem Androidu, podle tiskové zprávy umožní Googlu rozšířit možnosti ekosystému Android a podpoří jeho konkurenceschopnost v mobilním odvětví. Motorola Mobility nadále zůstane držitelem licence na Android a Android zůstane otevřenou platformou. Google bude společnost Motorola Mobility řídit jako oddělený podnik.

Larry Page, CEO společnosti Google, prohlásil: „Společnost Motorola Mobility je velkým fanouškem Androidu a obě společnosti jsou díky tomu úzce propojeny. Společně chceme vytvořit nové zajímavé možnosti pro uživatele. Celý ekosystém Androidu se zároveň výrazně zdokonalí. Budou z toho těžit uživatelé, partneři i vývojáři. Těším se na to, že Motorolu přivítáme v rodině Google.”

Sanjay Jha, CEO společnosti Motorola Mobility, uvedl: „Tato transakce má pro akcionáře Motorola Mobility zásadní význam a přinese nové možnosti našim zaměstnancům, zákazníkům a partnerům po celém světě. S Googlem nás spojuje produktivní spolupráce, v jejímž rámci jsme rozvíjeli platformu Android. Nyní se budeme moci zaměřit na vývoj ještě inovativnějších a lepších mobilních řešení – ať už mobilních zařízení či portfolia pro užití v domácnosti.”

skoleni

Andy Rubin, Senior Viceprezident Mobilní divize v Google, řekl: „Očekáváme, že díky tomuto spojení budeme moci významně zdokonalit ekosystém Androidu. Naše vize a význam Androidu se však nemění. Android nadále zůstává otevřenou platformou s živou open source komunitou. Budeme i nadále pokračovat ve spolupráci s našimi partnery, abychom i v budoucnu vyvíjeli a distribuovali inovativní přístroje s řešení založená na platformě Android.”

Transakce nyní musí projít standardními schvalovacími procesy, k nimž patří i vyjádření souhlasu ze strany příslušných orgánů USA, EU a dalších jurisdikcí. Nutné je také schválení ze strany akcionářů společnosti Motorola Mobility. Očekává se, že transakce by měla být definitivně uzavřena na konci roku 2011 nebo začátkem roku 2012.