Hlavní navigace

HDMI versus DisplayPort: Které rozhraní dominuje? - 1. díl

22. 4. 2013

Sdílet

 Autor: © Dron - Fotolia.com
Podívali jsme se na zoubek dvěma nejpoužívanějším rozhraním pro digitální audiovizuální přenosy. Jaké jsou, a jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Standardní rozhraní HDMI pro přenos zvuku a videa je velice populární. Jde o nejběžnější digitální spojení, které najdete v televizích, set-top boxech, Blu-ray přehrávačích, A/V přijímačích, herních konzolích, kamerách i digitálních fotoaparátech. A abychom nezapomněli, začíná se objevovat i v některých smartphonech.

Integrovaný HDMI port naleznete i ve většině stolních počítačů i notebooků spotřebitelské úrovně. Žádný dnešní all-in-one počítač není kompletní bez HDMI vstupu, který vám umožní k počítači připojit herní konzoli či set-top box, takže jeho displej můžete využít pro více účelů.

HDMI je zkrátka všudypřítomný. Až tak všudypřítomný, že bychom málem zapomněli na další A/V standard: DisplayPort. Přestože tento konektor naleznete vedle HDMI v mnoha nejnovějších dedikovaných grafických kartách i v noteboocích cílících na business uživatele, už ne tak často se nachází v počítačích s Windows zaměřených na spotřebitele.

Jak HDMI, tak DisplayPort dokážou odeslat HD videa a audio ze zdrojového zařízení na displej. Takže jaký je vlastně mezi nimi rozdíl? Je jedno z těchto rozhraní lepší či flexibilnější než to druhé? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v našem srovnání jejich souborů funkcí a typických možností využití. Nejprve se však podíváme, jak se tyto standardy objevily a jaké entity je kontrolují.

Příběhy konektorů

HDMISpecifikace HDMI (High Definition Multimedia Interface – multimediálního rozhraní s vysokým rozlišením) byly vymyšleny před 10 lety šesti giganty v oblasti spotřební elektroniky: společnostmi Hitachi, Panasonic, Philips, Silicon Image, Sony a Toshiba. V dnešní době na ně dohlíží společnost HDMI Licensing, dceřiná společnost Silicon Image. Výrobci musejí za integraci HDMI do svých produktů platit poplatek.

Specifikace DisplayPortu byla vyvinuta (a je ovládána) asociací VESA (Video Electronics Standard Association), což je ohromné konsorcium výrobců od AMD po ZIPS Corporation. DisplayPort zažil svůj debut o něco později jako HDMI – v roce 2006 – přičemž byl součástí snahy o nahrazení mnohem starších standardů VGA (Video Graphics Array, analogového rozhraní představeného v roce 1987) a DVI (Digital Video Interface, které je na světě od roku 1999). Tyto standardy byly primárně používány pro počítačové displeje. Za DisplayPort nemusejí producenti platit žádný poplatek.

soutez_casestudy

Zajímavé je, že ze šesti firem zodpovědných za tvorbu HDMI nejsou členskými společnostmi VESA pouze dvě: Hitachi a Philips.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?