Hlavní navigace

HDMI vs. DisplayPort: Který standard je lepší? (2.)

21. 3. 2013

Sdílet

 Autor:
Nejpoužívanějšími rozhraními pro přenosy videa a zvuku jsou HDMI a DisplayPort. Obě mají své pro a proti, takže není jednoduché mezi nimi vybrat.

Předchozí díl

Technika konektorů

HDMI konektory disponují 19 piny a je možné setkat se s nimi ve třech nejběžnějších velikostech: typ A (standard), typ C (mini) a typ D (micro). Z těchto tří je zdaleka nejobvyklejším typ A. Čtvrtá kategorie HDMI konektorů, typ E, je využívána v automobilismu. Většina HDMI konektorů využívá třecí zámek, což znamená, že je konektor spojen se zdířkou těsným spojením. Někteří výrobci však vyvinuli vlastní uzamykací mechanismy, které mají zabránit tomu, aby se kabel v průběhu používání uvolnil.

DisplayPortDisplayPort konektory mají 20 pinů a jsou sériově vyráběny ve dvou velikostních provedeních: DisplayPort a Mini DisplayPort (druhý z nich zvolil Microsoft pro svůj tablet Surface Pro). V tomto ohledu je zajímavé, že rozhraní Thunderbolt od Intelu kombinuje funkce Mini DisplayPortu s datovými spojeními PCI Express – to je však téma mimo rozsah tohoto článku. Přestože většina DisplayPortů standardní velikosti obsahuje uzamykací mechanismus, který zabraňuje nechtěnému odpojení, oficiální specifikace tento prvek nevyžadují.

Mikro konektory HDMI typu D naleznete mimo jiné i na některých smartphonech a tabletech, zatím se však nenašel kromě Microsoftu výrobce, který by umístil Mini DisplayPort na mobilní zařízení. Na druhou stranu uzamykací konektor běžný pro DisplayPort konektory plné velikosti je skvělým prvkem, který se v případě HDMI nachází pouze na několika málo kabelech typu A.

Kabeláž

Největším problémem standardů pro HDMI kabely je ten, že existují celkově čtyři. Vývoj všech byl dokončen teprve v roce 2010. Mnoho starších kabelů není adekvátně označeno tak, aby byly jasné jejich vlastnosti. Používání HDMI kabelu, který není určen přímo ke konkrétnímu úkolu, může způsobit vizuální a zvukové chyby, obrazové artefakty a problémy se synchronizací zvuku a obrazu. Zde máte detaily oněch čtyř typů HDMI kabelů:

Standardní HDMI kabel: poskytuje dostatečný datový průtok pouze pro video v rozlišení 720p a 1080i.

Standardní HDMI kabel s ethernetem: Má úplně stejný datový průtok, ale navíc ještě přidává podporu pro 100-Mbps ethernet.

Vysokorychlostní (high-speed) HDMI kabel: Disponuje větším datovým průtokem a dokáže přenášet video s rozlišením 1080p a vyšším (až do 4 096 x 2 160 pixelů, ale při maximální obnovovací frekvenci 24 Hz, což je dostačující pro videa, ale tristní pro hry). Tento typ kabelu zvládá také 3D video.

soutez_casestudy

Vysokorychlostní (high-speed) HDMI kabel s ethernetem: Podporuje stejná rozlišení jako výše uvedený (včetně 3D funkcionality), a navíc ještě přidává podporu pro 100-Mbps ethernet.

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?