Hlavní navigace

Hledání duplicitních souborů v Průzkumníkovi souborů - 3.díl

21. 4. 2017

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Možná se budete divit, co všechno dokáží ve Windows funkce integrované v Průzkumníku souborů.

Předcházející díl

 

Pro vyhledání duplicitních souborů a následné utřídění vaší sbírky fotografií můžete použít speciální (a často placené) nástroje, nicméně se dá tento náročný úkol zvládnout i pomocí Průzkumníka souborů, který je integrován v operačním systému Windows.

Různé druhy zobrazení

Průzkumník souborů podporuje různé druhy zobrazování a porovnávání souborů. Stač jen použít nabídku Zobrazení, popřípadě klepnout pravým tlačítkem myši do pravé části okna Průzkumníka souborů. Obecně vzato vám zobrazení typu Největší ikony, Velké ikony a Střední ikony poskytnou dostatečně velké náhledy na to, abyste dokázali porovnat soubory pohledem (samozřejmě za předpokladu, že máte na monitoru nastaveno to správné rozlišení a hodnotu dpi).

Zobrazení Podrobnosti vám ukáže údaje týkající se velikosti souboru, data vytvoření a další údaje, přičemž v kombinaci s podoknem náhledu (Alt+P) vám umožní rychlé vyhledání a zobrazení duplicitních souborů. Po stisku klávesové zkratky Alt+V a následném stisku klávesy D se vám podokno náhledu změní na podokno podrobností.

Stačí prohledávat hlavní složku s fotografiemi a soubory videa, kde si jednotlivé soubory setřídíte podle velikosti, a tak odhalíte spoustu duplicitních souborů. Podokno náhledu vám pomůže prověřit, že soubory mají skutečně stejnou velikost a že obsahují skutečně stejný obrázek.

Duplicitní soubory může vybírat a odstraňovat po jednom, popřípadě si můžete označit postupně několik souborů (pomocí klávesové zkratky Ctrl+ klepnutí levým tlačítkem myši). Jen nezkoušejte vybírat najednou příliš mnoho souborů – stačí jedno špatné označení a odznačí se vám všechny soubory. Opět se nás neptejte, jak je to možné, protože ani my to nevíme.

soutez_casestudy

Pěstujte si vhodné návyky

Znali jsme jednoho skutečně vášnivého fotografa, který opakovaně jen fotografoval a ukládal nebo spíše odkládal snímky, a to aniž by je nějak pojmenoval a následně uspořádal. Ano, digitální fotoaparáty vám toto chování umožňují. Ale ty následky! Následné procházení kvanta snímků je tak odstrašující a frustrující, protože najednou máte pocit, že s uspořádáním sbírky fotografií snad nikdy neskončíte.

Jak ostatně říkala jedna známá: Uklízej a dělej si pořádek průběžně, dokud máš všechno čerstvě v paměti. Všechno budeš mít jednodušší. Ona známá mimochodem byla knihovnice. Ani nevíte, jak bychom si přáli, abychom se mohli touto její radou řídit co možná nejčastěji.

Byl pro vás článek přínosný?