Hlavní navigace

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

23. 8. 2021

Sdílet

 Autor: Siemens
Michal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti.

Jeho hlavní pracovní náplní je vývoj zařízení pro průmyslovou automatizaci, která jsou založena na platformě OS Linux. Momentálně má rozpracované dva dlouhodobé projekty a práci na nich si užívá. „Je to zajímavá, nemonotónní práce, kdy nestačí naučit se jednu technologii a tu používat stále dokola. Z podstaty projektů, na kterých pracujeme, jsme nuceni se stále učit nové věci a ty aplikovat do praxe,“ popisuje Michal, co jej na práci v Advantě baví.

K atraktivitě práce podle něj přispívá i linuxové prostředí. „Při práci na produktech založených na operačním systému Linux nejde o proprietární technologie, resp. software s uzavřeným kódem, ale o technologie, které jsou tzv. open source, tedy dostupné i širší veřejnosti. My v Advantě této otevřenosti využíváme a snažíme se tyto technologie integrovat do již existujících průmyslových řešení,“ vysvětluje hlavní cíl jejich činnosti. Příznivým faktorem je i to, že při práci na projektech mají, jak se říká, volnou ruku.

 

Překvapilo mě, jaká se tu dělá zajímavá práce

Ve svém oboru má Michal rozsáhlé znalosti a zkušenosti, které sbíral i v zahraničí, například na Novém Zélandu. V Advantě je nyní může plně zúročit. Přitom když do této firmy poprvé přišel, nevěděl, co má očekávat. Hledal tehdy práci softwarového vývojáře, která nebude příliš svázaná firemními procesy a kde si bude moci vybrat, které softwarové nástroje použije a jakým způsobem.

O to více byl následně v Advantě překvapen – nutno dodat, že velmi příjemně. „Až na pohovoru a během prvních dnů v zaměstnání jsem zjistil, jaká se tu dělá zajímavá vývojová práce. Spadáme sice pod velkou společnost Siemens, ale snažíme se držet si startupového ducha. Projekty realizujeme podobně, jako to dělají v malých firmách,“ přibližuje své začátky v Advantě Michal.

Jeho tým je skutečně docela malý: aktuálně čítá čtyři vývojáře a dva testery. „Objem práce však neustále narůstá, a proto v současné době hledáme nové kolegy na pozici vývojář/vývojářka, ale i tester/testerka,“ říká Michal.

Zaměstnání, které je i koníčkem

Práci v Advantě věnuje Michal mnoho energie, část si jí ale schovává pro svou rodinu. „Máme doma dvě malé holčičky, které se ode mne dožadují spousty pozornosti. K tomu je třeba přičíst, že jsme se v nedávné době přestěhovali, takže času opravdu není nazbyt,“ prozrazuje Michal něco o svém soukromí.

Pokud mu zbude chvilka volna, vyráží hlavně za sportem. „Dříve jsem hodně lezl po skalách. Rád si také zahraju fotbal, jezdím na kole nebo si jdu zaběhat,“ vypočítává Michal své volnočasové radosti. Jedním dechem však dodává, že k jeho velkým koníčkům patří i jeho práce v Advantě. „Práce pro mě musí být i zábava. Kdyby mě nebavila, dělat bych ji nemohl,“ uzavírá Michal Brouček.

Dva významné projekty

Tým Michala Broučka se v současné době podílí na dvou významných projektech.

Jedním z nich je vývoj Linux OS a jeho integrace do zařízení PLC CPU 1518-MFP. V tomto produktu pracují dva operační systémy nezávisle na sobě. Musejí spolu bezchybně komunikovat a navzájem se neovlivňovat. První systém se stará o průmyslovou automatizaci a druhý je zde k dispozici koncovým zákazníkům pro jejich aplikace. Mohou tak vytvářet anebo použít již existující aplikace vytvořené např. v jazycích C/C++. „Tento projekt jsme přebrali ihned po první verzi a pokračujeme ve vylepšování jeho linuxové části. To zahrnuje přidávání nových funkcí pro komunikaci s hlavní PLC jednotkou, zrychlování procesů, zvyšování úrovně zabezpečení a vylepšování funkčnosti pro zákazníky,“ popisuje práci svého týmu Michal Brouček.

Druhým projektem je vývoj zcela nového zařízení, které umožní začlenit linuxový ekosystém do průmyslové infrastruktury společnosti Siemens.  

Zařízení má fungovat jako platforma, kterou si zákazník upraví podle svých potřeb. Může tedy opět používat nástroje a technologie, které zná z OS Linux. Zároveň toto zařízení bude možné těsně propojit s PLC zařízeními od Siemensu a bude součástí produktů pro Siemens Industrial Edge systém. „Vývoj softwaru tohoto zařízení probíhá kompletně v našem týmu – od Biosu (Coreboot) přes Linux OS a softwarové ovladače pro jednotlivé části hardwaru až po rozhraní k uživatelským programům. Nejčastěji pracujeme se systémem vycházejícím z Debianu,“ dodává Michal Brouček.

Přidejte se k Siemens Advanta

soutez_casestudy

Siemens Advanta zaměstnává v České republice přes 300 odborníků, v Evropě pak více než tři tisícovky. Dlouhodobě se podílí na procesu vývoje produktů Siemens a identifikuje nové trendy na trhu s cílem naplňovat potřeby zákazníků prostřednictvím inovativních koncepcí a řešení.

V současné době Siemens Advanta hledá nové kolegy na místa vývojářů softwaru, programátory Linuxu a testery. Nová místa nabízí v Praze, Plzni a Brně. Zkušení vývojáři, absolventi i studenti technických oborů se mohou s nabídkou volných míst seznámit na www.siemensvyvojar.cz.

Byl pro vás článek přínosný?