Hlavní navigace

Nová profese: Odborník na digitalizaci firem

23. 8. 2021

Sdílet

 Autor: © koltukov - Fotolia.com
Nový profesní obor zaměřený na digitalizaci pracovního prostředí firem (Digital Workspace) se objevuje na pracovním trhu. Reaguje tak na výzvy, které přinesla pandemie koronaviru.

Během pandemie covid-19 se prokázalo, že firmy s plně digitalizovaným prostředím jsou odolnější a mohou plně fungovat i během ztížených podmínek včetně nejpřísnějších lockdownů. Prudký rozvoj digitalizace firem proto vytvořil zvýšenou poptávku po IT odbornících, kteří umějí takové projekty realizovat a následně zajišťovat i provozní podporu.

Z vytváření digitálního prostředí firmy se tak stal plnohodnotný obor, který se zabývá tím, jak různé technologie propojit, aby zaměstnanci mohli snadno a bezpečně pracovat odkudkoli z libovolného zařízení.

Že ne vše funguje dle představ zaměstnanců, potvrdil i průzkum společnosti System4u realizovaný během pandemie: 52 % zaměstnanců se nepracovalo dobře, zejména vázla komunikace s kolegy a připojení do firemních systémů.

„Nejde jen o práci z domova, ale možnost spolupracovat a komunikovat s kolegy ve virtuálním prostředí, rychle sdílet dokumenty, přistupovat do firemních systémů z mobilu, počítače nebo tabletu. Ale také zabezpečit data, zpřístupnit je správným osobám či vyhodnocovat fungování firmy,“ vysvětluje Ladislav Blažek, tamější technický ředitel.

Nový obor je příležitostí i pro motivované absolventy vysokých i středních škol. Na školách se totiž potřebné znalosti nevyučují, takže firmy počítají s tím, že si specialisty samy vychovají.

Platové ohodnocení odborníků na digitalizaci je podobné jako v ostatních IT oborech (viz tabulku níže).  Junioři začínají na platu 35 000 korun a seniorské pozice se pohybují okolo 70 000 korun. Techničtí ředitelé mají platy dosahující až 100 000 korun. Konkrétní výše se odvíjí od kvalifikace a zodpovědnosti pracovníka.

Mezi kvalifikační požadavky pro odborníky na digitalizaci patří zejména schopnost projektového řízení a komunikační dovednosti. „Digitalizace je IT oborem, kde interpersonální dovednosti jsou stejně tak důležité jako odborné znalosti,“ říká Blažek.

 

soutez_casestudy

Co je Digital Workspace?

Nový IT obor, který se zabývá návrhem propojování informačních systémů, správou dat a jejich přesunem do cloudu, správou koncových zařízení (Unified Endpoint Management), zabezpečením zařízení a dat či správou přístupu k datům (Identity Management) a servisní podporou zákazníků.


název pozice

popis zodpovědnosti

potřebné znalosti a dovednosti

platové ohodnocení

technický ředitel

Řízení celého IT týmu a technické podpory. Zodpovídá za IT služby poskytované zákazníkům, věnuje se klíčovým zákazníkům.

Manažerské a pokročilé technické znalosti. Dobrá znalost angličtiny.

80–100 tisíc Kč

projektový manaŽer

Řízení a zajištění realizace projektů, koordinace týmů specialistů. Komunikace se zákazníky.

Znalost projektového řízení a potřebných technologií. Organizační a manažerské schopnosti. Znalost angličtiny.

60–70 tisíc Kč

manažer technické podpory

Řízení technické podpory a řešení projektů. Tvorba dokumentace.

Znalost a porozumění procesům ITIL. Technické znalosti. Znalost angličtiny.

60–70 tisíc Kč

systémový architekt

Podpora zákazníků a samostatné řešení IT projektů, odborné konzultace. Realizace implementací velkého rozsahu. Testování a návrhy nových řešení. Podpora obchodníků a IT administrátorů.

Dobrá znalost řady potřebných technologií a projektového řízení. Komunikační schopnosti. Znalost angličtiny.

60–70 tisíc Kč

administrátor

Každodenní kontakt s IT specialisty na straně zákazníků. Kontrola, nastavení a údržba systémů. Realizace implementací technologií. Testování a návrhy nových řešení.

Technické znalosti. Správa operačních systémů na úrovni administrátora. Znalost angličtiny.

35–50 tisíc Kč

Byl pro vás článek přínosný?