Hlavní navigace

Jak je placen manažer IT projektů

21. 8. 2012

Sdílet

 Autor: © meschike - Fotolia.com
Z výzkumu vyplývá, že maximální odměny projektových manažerů v IT oblasti činí až 15 000 Kč za den, respektive 130 000 Kč za měsíc. Minima se pak pohybují kolem 40 000 Kč měsíčně. 

Projectman.cz, portál zaměřený na vzdělávání, informace a personální služby v oblasti projektového řízení, analyzoval činnost 350 IT projektových manažerů, které v České republice sdružuje. Zabýval se profesionalitou, způsobem práce a výší odměn. Pomocí výzkumu se podařilo identifikovat pět základních typů projektových manažerů, z nichž však pouze tři lze považovat za profesionály vhodné pro business.

„Při rozlišení kvality projektových manažerů hraje klíčovou roli pět základních vlastností — znalost jazyků, zkušenosti, odborné znalosti, certifikáty a velikost dosud řízených projektů," říká o závěrech Petr Janiš, projektový manažer a spoluzakladatel Projectman.cz.

Stejně jako se výrazně liší schopnosti a zkušenosti projektových manažerů, liší se i jejich finanční ohodnocení.

„V současnosti je ohodnocení projektových manažerů na dvou extrémech. Maximum je až 15 tisíc Kč za den nebo 130 tisíc za měsíc, minima se naopak pohybují kolem 40 tisíc Kč za měsíc," komentuje výsledky Janiš.

 

Projektové manažery rozdělit do pěti základních typů podle jejich dovedností.

 

Amatér

Je nebo se chová jako nováček v projektovém řízení. Chybí mu základní manažerské předpoklady, zpravidla nezvládá time-management, je nespolehlivý a labilní. Nedostatečnou odbornost se snaží dohnat nepatřičnou certifikací. Často je motivován touhou po penězích. Zcela nevhodný.

 

Akademik

Díky teoretickým znalostem je schopen projekty vést, ale špatně naslouchá požadavkům a při náročných situacích ztrácí kontrolu. Spíše než do konkurenčního prostředí se hodí do státní správy. Pro business nevhodný.

 

Praktik

Ví, jak řešit problémy, je pracovitý a prakticky orientovaný. Je spolehlivý. Často problém vyřeší díky papíru, tužce a koncepčnímu přemýšlení. Pohybuje se v rozumné cenové hladině a je těžké jej získat. Vložené úsilí a jeho motivace se společnosti bohatě vrátí.

 

Odborník

V oboru často jedinečný člověk, který mnohdy disponuje pokročilou znalostí např. SAP, Siebel, datových skladů nebo business inteligence. Je expertem na složité situace vyžadující široké pochopení a vysoké nasazení. Na trhu je nedostatkový, ale díky vysoké ceně je poměrně dobře dostupný.

 

Šampión

Zcela výjimečný manažer, který dovede využít letitých zkušeností na poli projektového řízení. Bez problémů proaktivně vede velké projekty a přináší maximální užitek. Disponuje výbornou znalostí jazyků a vysokou certifikací a detailně zná trh. Pro business a často i celé odvětví je velmi ceněným vizionářem a osobností s vysokým přínosem. Díky vysoké ceně je na trhu relativně jednoduše dostupný.

ICTrocenka

 

„Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit jednoznačné zvyšování celkové úrovně českých projektových manažerů. Pozitivně vychází také srovnání se zahraničím. Dalo by se říci, že pro špičku projektového řízení dnes již neexistují hranice mezi státy a kvalitní manažer si vybírá především podle velikosti a zajímavosti projektu," shrnuje Janiš.

Byl pro vás článek přínosný?