Hlavní navigace

Jak používat Chocolatey, pomocníka pro instalaci aplikací - 5.díl

15. 10. 2014

Sdílet

 Autor: (c) valentint - Fotolia.com
Jak by se vám líbilo, kdyby za vás veškerou tu monotónní práci s instalací, aktualizací či odebíráním aplikací v počítači udělal někdo jiný? Představujeme pomocníka, který tyto činnosti perfektně zvládá.

Převážná většina uživatelů nevěnuje příliš pozornosti způsobu, jakým se do jejich počítačů instalují nejrůznější aplikace. Není ani divu, když jsou po léta doslova „trénováni“ k tomu, aby vyhledali internetovou stránku, z ní si stáhli soubor EXE či MSI a poté v průvodci instalací klepali na tlačítka Další a Dokončit.

Tento případ instalací aplikací je sice velmi jednoduchý, ale někdy dost časově náročný, protože vyžaduje vaši přítomnost.

Chceme vám proto v tomto seriálu představit velmi slibný projekt s názvem Chocolatey, který instalaci aplikací na počítač usnadňuje, protože vám umožní provést jejich instalaci, aniž byste museli procházet nespočetným množstvím oken.

 

Předchozí díl

 

Sjednocení příkazů

Každý, kdo někdy použil správce balíčků v operačním systému Linux, si takřka okamžitě povšimne, že Chocolatey používá pro provádění operací tři různé příkazy (cinst, cup a choco). Jedná se o velmi nestandardní způsob provádění příkazů, pokud jej porovnáme s příkazy apt-get či pacman používaných v operačních systémech založených na Linuxu, kde každý příkaz začíná právě příkazy apt-get, popřípadě pacman.

Chcete-li tedy sjednotit používání nástroje Chocolatey, můžete používat příkaz choco [příkaz], kterým nástroj Chocolatey vyvoláte. Namísto příkazu cinst dosbox tak můžete použít příkaz install:

choco install dosbox

Aktualizaci můžete provést příkazem update:

choco update dosbox

Tento standardizovaný přístup k programu Chocolatey, kdy se používá pouze jeden příkaz, je v Chocolatey upřednostňovaný, nicméně autor této utility, Rob Reynolds, prohlásil, že součástí projektu zůstanou i zkrácené varianty příkazů. Pro vás to má jednu zásadní výhodu: můžete tak použít kteroukoliv sadu příkazů, třeba tu, jejíž používání vám přijde jednodušší.

 

soutez_casestudy

Pokračování

 

Byl pro vás článek přínosný?