Hlavní navigace

Jak sítě 5G změní náš život?

10. 9. 2018

Sdílet

 Autor: Stephen Lawson, IDG NS
Už zanedlouho bude dostupná mobilní síť páté generace, která slibuje lepší připojení, vyšší rychlosti a odezvu sítě. A slibuje, že od základů promění náš on-line svět.

Díky lepšímu výkonu sítě padne hlavní překážka k posunu k „hmatovému webu“ – tedy k vizi internetu, v němž by počítač běžící v cloudu dokázal pocítit a interpretovat každý náš dotyk.

Nad tím, co vše může rychlejší a dostupnější internet brzy změnit v životě člověka se zamýšlejí odborníci společnosti Canon v rámci svého vizionářského projektu Crystal Ball.

Další generace datové sítě má technické předpoklady k tomu ovlivnit fungování celé společnosti – od způsobu, jakým každý den komunikujeme mezi sebou a se stroji, až po nové chytré aplikace firem schopné nabídnout nové možnosti organického růstu.

Zapomeňte na procesor řídící každé zařízení, díky 5G budou moci vzniknout samostatné ekosystémy složené z inteligentních zařízení a sensorů sdruženě řízené vzdáleně z cloudu.

Představte si tiskárny, televize, mrazáky nebo kávovary integrované do globální sítě, která bude schopna okamžitě plnit zákaznická přání a v reálném čase také spotřebu hned vyúčtuje.

5G sítě budou pro firmy bodem zlomu v každém smyslu tohoto slova – a produktoví designeři přímo překypují očekáváním, kdy tato nová éra komunikace naplno odstartuje. 

 

Každodenní soužití s technikou po nástupu 5G

Vyšší rychlost, rychlejší odezva a větší kapacita cloudu by mohly umožnit mobilní přenos videí s ultra vysokým rozlišením, virtuální realitu a další pokročilé aplikace. Dokonce i jednoduché aplikace ve firemním prostředí, jako konferenční hovory, se tak mohou změnit k nepoznání.

Může se očekávat masové přijetí technologií využívajících virtuální realitu, ať už v zasedačkách, nebo mimo ně. Ty umožní uživatelům, aby se vzájemně viděli a komunikovali, jako kdyby byli ve stejné místnosti.

Mimo kancelář najde 5G využití třeba v rámci dalšího rozmachu chytrých měst, ale sehraje také klíčovou roli při rozšiřování automaticky řízených automobilů nebo při využívání hejn automaticky pilotovaných dronů například při stavbě a dalších výškových pracích bez nutnosti lešení.

Rychlejší konektivita umožní kontinuální připojení, které přinese nové možnosti automobilům či robotům, jak zpětně komunikovat s ulicemi a ovlivnit tak například intenzitu pouličního osvětlení.

Také ve zdravotnictví přinese 5G množství inovací. Očekávat lze například robotickou chirurgii, ale také přesnější a osobnější přístup lékařské péče, který bude založen na datech průběžně získávaných z nositelných zařízení schopných kontinuálně monitorovat zdravotní stav.

Dostupnost této formy sledování zdraví lidí může také zásadně proměnit pojišťovnictví, kde bude možné cenu pojistného stanovovat individuálně podle životního stylu klienta.

Přenos takto citlivých dat v průmyslovém měřítku bude v následujících letech znamenat nutnost velkých investic do zabezpečení všech zařízení internetu věcí (IoT), jež budou součástí tohoto technologického ekosystému.

 

Nový 5G cloud a všudypřítomná SIM

S tím, jak budou 5G sítě nabývat na významu díky rostoucí poptávce po konektivitě různých zařízení, bude sílit tlak na zvyšování výkonu a spolehlivosti sítě až na úroveň potřebnou k dalšímu zlepšení podnikových cloudových služeb.

Je pravděpodobné, že v budoucnosti budou cloudy technologicky dostatečně stabilní na to, aby úplně nahradily tradiční datová centra. Možnost spolehnout se zcela na cloud bude také znamenat, že výrobci již nebudou muset používat drahé procesory a paměti. To umožní další posun ke kompaktnosti zařízení.

Efektivita z hlediska nákladů by pro firmy mohla být obrovská – zejména proto, že by zařízení už nemusela procházet neustálou modernizací, aby držela krok s měnícími se požadavky doby.

Mnoho firem se připojuje k internetu prostřednictvím Wi-Fi, což s sebou nese své problémy. Technologie příští generace bude brzy podporovat 5G SIM karty, díky nimž se budou přístroje IoT – od bezpečnostních systémů pro domácnosti až po chytré matrace – moci autonomně připojit, aniž by se musely spoléhat na Wi-Fi. Vznikne tak nový standard konektivity zařízení.

Výrobci budou nově moci použít SIM také u zařízení, v nichž zatím širší uplatnění nenašly – například u fotoaparátů, laptopů a tiskáren – a bude je tak možné ovládat napřímo.

Počáteční stádium vývoje této technologie je k vidění už nyní, kdy Asus letos uvedla na trh svůj první eSIM tablet. S tím, jak se bude zavádění této technologie šířit, se opět bude měnit i funkce hardwaru a poskytne technologickým společnostem další důvody pro minimalistický přístup k velikosti zařízení.

 

5G jako bráno do nové reality

Očekávané spuštění sítí páté generace s sebou nese příslib zvýšení efektivity a uvolnění plného potenciálu automatizace. Umožní nám také prozkoumat možnosti rozvíjejících se technologií, k nimž patří například virtuální nebo rozšířená realita.

DT24

Celkově tedy 5G může spustit lavinu změn korporátního i osobního života v nebývalém rozsahu. Síť má díky svým technickým parametrům všechny předpoklady pro to stát se katalyzátorem rychlého přechodu do „hyperpropojeného“ a „hypermobilního“ světa, a bude zodpovědná za novou vlnu inovací.

Přístup k nové vysokorychlostní síti s rychlou odezvou přinese příležitost najít potenciál ke zlepšení ve všech oblastech – od firemní komunikace, přes spojení firem se zákazníky, až po správu každodenního života ve městech i ve veřejném sektoru.

Byl pro vás článek přínosný?