Hlavní navigace

Jak vybrat profi herní židli pro lepší požitek ze hry a zdravá záda?

 Autor: Gorodenkoff / Shutterstock.com
Chcete posunout vašeho koníčka na novou úroveň a zajistit si pohodlí i při dlouhých hodinách u počítače? Pak jednoznačně potřebujete profi herní židli. Poradíme vám, podle čeho vybírat.
PR článek 21. 12. 2021

Sdílet

Parametry, na které se při výběru herní židle zaměřit

Nejdůležitější je uvědomit si, kolik času denně hraním trávíte a kolik se vám tedy do židle vyplatí investovat. Ceny se totiž pohybují od dvou až do třiceti tisíc. Židli ale samozřejmě nemusíte využívat výhradně na hraní. Pokud pracujete online z domova, bude se vám hodit i na každodenní práci. Podíváme se na pět parametrů, které by židle pro hráče PC her měla splňovat.


Autor: Ayman alakhras / Shutterstock.com

1)   Ergonomický sedák

Tvar sedáku musí být ergonomický, co nejlépe přizpůsobený lidskému posedu. Ideálně by měl mít nastavitelnou výšku (pohyb nahoru a dolů) a hloubku (pohyb dopředu a dozadu). Pokud židle tuto možnost nenabízí, ověřte si, jestli je výška vhodná pro vaše dispozice. Když si sednete, vaše kolena by měla být o malý kousek níže než boky a chodidla pohodlně položená na zemi.

2)   Nastavitelná bederní opěrka

Plně ergonomický opěrák je pro pohodlné hraní nezbytností, pro ještě větší komfort ale volte židli s nastavitelnou bederní opěrkou. Přizpůsobíte ji tak délce vašich zad a židle bude perfektně kopírovat jejich tvar. Speciální opěrku pro bedra si sice můžete dokoupit i zvlášť, proč ale dělat kompromisy, když hledáte profi herní židli?


Autor: Anastassiya Bezhekeneva / Shutterstock.com

3)   Provedení područek

Područky by měly být flexibilní a umožňovat nastavení minimálně jejich výšky, ideálně ale i hloubky a úhlu. Podpírat by měly pouze lokty a ne zápěstí. Zároveň s nimi při sezení nesmíte narážet do stolu. Podle míry flexibility nastavení rozlišujeme:

skoleni31_1

  • stavitelné područky – umožňují pouze nastavení výšky
  • 2D područky – kromě nastavení výšky umožňují také rotaci vrchní části
  • 3D područky – můžete je posouvat také dopředu či dozadu
  • 4D područky – nabízí plně flexibilní nastavení všemi směry
shutterstock_1980363764.jpg
Autor: Gorodenkoff / Shutterstock.com

4)   Typ houpací mechaniky

Mechaniky máte na výběr tři:

  • Houpací mechanika – poskytuje jednoduchou možnost zhoupnutí, zpravidla s nastavením protiváhy podle vaší hmotnosti. U této mechaniky ale nemáte možnost nastavení sklonu sedáku a opěráku, proto ji pro dlouhé hraní her nedoporučujeme.
  • Tilt systém – je obdobou houpací mechaniky, kterou ale máte možnost uzamknout, a získat tak klasickou židli. Můžete ji využít i na několikahodinové hraní.
  • Multilock systém – nejpropracovanější mechanika, která vám umožní se zhoupnout a v jakékoliv poloze židli uzamknout. Můžete tak zcela změnit polohu sezení a ulevit zádům.

Autor: Biano.cz

5)   Odolný potahový materiál

Může se zdát jako nepodstatným parametrem, ve skutečnosti ale dokáže hodně ovlivnit. Setkat se můžete s kůží, textilem nebo polyuretanem. Každý materiál má svá pro a proti, proto volte podle toho, jaké vlastnosti jsou pro vás nejdůležitější.

  • Kůže skvěle vypadá, je odolná a snadno se čistí. Pokud máte ale v létě doma horko, musíte počítat s tím, že na kožené židli se nejspíš budete potit.
  • Textil je na dotek příjemný, ale čištění i odolnost bude o něco horší.
  • Polyuretan je umělý materiál, který nabízí prodyšnost, vcelku dobrou odolnost a snadné čištění.