Hlavní navigace

Kontinent startupů: Evropa nesmí zaspat

27. 5. 2020

Sdílet

 Autor: @ Depositphotos
Evropa má vše, co potřebuje k tomu, aby se mohla znovu propracovat do popředí světa technologií.

Zatímco politicky, technologicky i ekonomicky ji už přes desítkami let předstihly jiné regiony, dnes má Evropa skvělou pozici na to, aby se opět vrátila mezi špičky světové technologie.

EU i další evropské státy jako Velká Británie mají know-how, pracovní sílu i konkrétní specifika, které jim umožňují uspět na globální scéně. U nás v ČR je to třeba naše kutilství, které se dobře uplatnilo u 3D tiskáren a chatbotů, kde platíme za světovou špičku.

Startupů je hodně, chybí jednorožci

Velká Británie je zase centrem digitálního zdravotnictví, Německu se daří v mnoha nových oborech, hodně je o něm slyšet (nepřekvapivě) v Průmyslu 4.0.

Nechybí ani peníze; startupy jako francouzský BlaBlaCar nebo dánský Trustpilot, případně švýcarský Acronis (velmi aktivní i u nás), se mohou pochlubit nemalými finančními prostředky.

Největší problém je to, že Evropa má málo „jednorožců“ – startupových unicornů, mladých společností, které mají valuaci přesahující miliardu amerických dolarů. V tomto žebříčku si totiž konkurují prakticky jen Čína se Spojenými státy, menšími hráči jsou pak Indie, Jižní Korea a až pak Velká Británie. Ostatní evropské státy jsou v tomto slabé. Čína má momentálně cca 125 jednorožců, USA mají obdobný počet. Francie má 3, Portugalsko a Švýcarsko zrovna tak; Belgie, Německo a Ukrajina mají 2, jedenáct dalších evropských zemí mají po jednom jednorožci.

Česko nemá žádné; slibných startupů je tu opravdu hodně, ale zatím nejlépe valuovaná společnost je nadále bohatý Avast. Samozřejmě, definovat unicorny není exaktní věda, ale žádný takový startup zkrátka této definici v ČR nevyhovuje ani dle serverů, které žebříčky startupů subjektivně spravují, jako jsou CBInsights nebo i Crunchbase.

Evropa nesmí zaspat

Celkem je Evropa, pokud ji vezmeme jako celek, na nějakém třetím místě v počtu unicornů, pokud ji budeme srovnávat s podobně velkými entitami, jako je USA nebo Čína (taková srovnání jsou ale vždy složitá, Evropa je specifická).

Dobrou zprávou je, že se situace zlepšuje; obzvláště v minulém roce se na evropské startupy zaměřilo investiční oko a zdá se, že se ani nyní situace nijak výrazně nezmění, a to je dobře. Evropa má výhodu stability a prediktability, na rozdíl třeba od nynější situace v USA.

soutez_casestudy

Pozitivním znamením je také fakt, že v nějnovějších a nejperspektivnějších technologiích jsou evropské startupy hodně vidět. E-government, 3D tisk, VR/AR, blockchain, robotizace, Průmysl 4.0 – vyberte si sami a v Evropě najdete hodně zástupců.

Evropa, a potažmo pro nás důležitěji EU a Německo, ale nesmí zaspat. Musí se tlačit do popředí, rozvíjet spolupráce, otevřeně konkurovat čínským a americkým firmám a nebát se uplatnit své specifické přednosti. Odměnou budou úspěšnější společnosti a bohatší společnost.

Byl pro vás článek přínosný?