Hlavní navigace

Microsoft obhajuje Windows Phone 7, uživatelé jsou prý nadmíru spokojeni

29. 1. 2011

Sdílet

Zástupci Microsoftu ve snaze omezit spekulace o úspěchu či neúspěchu svojí mobilní platformy na trhu, informovali, že již prodali 2 miliony licencí OS Windows Phone 7.

Poměrně velký rozruch totiž vyvolalo nedávné prohlášení ředitele marketingu společnosti LG Jamese Choie, který tvrdí, že prodeje smartphonů s Windows Phone 7 nesplňují očekávání. Několik dní před tím se pak objevila informace o tom, že uživatelé hlásí nekontrolovatelné přenosy vysokých objemů dat. Více viz článek Windows Phone 7 mají problém s náhodnými přenosy dat.

Greg Sullivan, senior produktový manažer Microsoftu, ve zprávě, kterou přinesla agentura Bloomberg, ale nový mobilní operační systém obhajuje a tvrdí, že podle průzkumu Microsoftu dosahuje spokojenost uživatelů s produktem neuvěřitelných 93 % (tedy 93 uživatelů ze 100 je spokojeno) a také povědomí o značce Windows Phone vzrostlo oproti době před vydáním nové verze mobilního OS o 22 bodů na 66 % (tedy dvě třetiny lidí potvrdily, že tuto značku znají). Svoji úlohu v druhé odpovědi může hrát ale také to, že Microsoft do propagace svojí mobilní platformy investuje nemalé peníze.

Prodej licencí Windows Phone 7 výrobcům telefonů Microsoftem ale není totožný s počtem prodaných kusů telefonů, jak se na některých zpravodajských webech v uplynulých dnech objevilo. Co se týká prodejů samotných přístrojů, zde se Microsoft snaží vyhnout přímému srovnání s čísly prodejů telefonů s OS Android a iOS – pro ilustraci, Apple např. informoval, že jen v minulém čtvrtletí prodal 16,2 milionů iPhonů a platforma iOS se podle analýzy společnosti Asymco již stala hlavním zdrojem zisku Applu.

Microsoft oficiálně poodhalil platformu Windows Phone 7 poprvé v polovině loňského února na Mobile World Congressu v Barceloně, SDK uvolnil 16. září a 11. října pak během slavnostního večera v New Yorku představil finální produkt a první přístroje na ní postavené. Sám ale žádné neprodává. Během následujících týdnů se pak začaly tyto přístroje nabízet postupně v nejrůznějších zemích světa.

Dina Bassová, reportérka agentury Bloomberg potvrdila, že Sullivan odmítl komentovat, na kolika skutečně prodaných telefonech Windows Phone 7 běží a také neposkytl žádnou předpověď budoucích prodejů. Místo toho prý vyhýbavě odvětil, že i když prodeje jsou důležité, podle jeho společnosti je u nové platformy mnohem významnější spokojenost uživatelů a také aktivní podpora vývojářů. V této souvislosti poznamenal, že v internetovém obchodu Windows Phone marketplace je již 6 500 aplikací a zaregistrovalo se v něm už více než 24 000 vývojářů. Pro srovnání, App Store od Applu nabízí již více než 350 000 aplikací. Microsoft také chystá na nejbližší měsíce aktualizaci Windows Phone 7, která by měla přidat takové funkce, jako možnost kopírovat a vkládat text (a která z nepochopitelného důvodu zmizela, i když na starší platformě Windows Mobile byla přítomná) a v červnu 2011 by měly být dostupné i telefony s Windows Phone 7 pro CDMA sítě.

Byl pro vás článek přínosný?