Hlavní navigace

Microsoft oficiálně představil Windows 11

25. 6. 2021

Sdílet

 Autor: Microsoft
První uživatelé si budou moct nové Windows vyzkoušet už příští týden. Do širší distribuce se dostanou koncem roku.

Microsoft oficiálně představil Windows 11, novou verzi Windows, která slibuje nejen řadu vizuálních novot, ale také zcela novou uživatelskou zkušenost.

„Tohle je první verze nové éry Windows,“ uvedl ji šéf Microsoftu Satya Nadella. „Vyvinutá pro nadcházející dekádu a dál.“ Příští týden budou Windows 11 vydány pro účastníky programu Insider, do širší distribuce by se měly dostat na vánoční svátky.

Nové Windows 11 přinášejí změny na první pohled. Mimo jiné zjednodušený hlavní panel a start menu, zaoblené hrany ikon nebo osvěžený vzhled jinak zavedených součástí rozhraní. Velkou novinkou je pořadač widgetů, který bude obsahovat to, co Microsoft nazývá „webovými widgety“.

Ty mají dle šéfa firmy hrát zásadní roli v nové monetizační strategii operačního systému, nejspíš i v návaznosti na aktualizovaný Microsoft Store, jehož ukázka byla rovněž součástí prezentace operačního systému. A s Microsoft Storem souvisí ještě jedna důležitá novinka. Windows 11 totiž budou kompatibilní s androidovými aplikacemi, které v systému poběží s využitím zatím blíže nespecifikované technologie.

Microsoft však upozorňuje, že ne všechny novinky musí být dostupné v prvních buildech, ačkoliv v hotové verzi plánované na konec roku, už by být měly.

„Windows by měly budit familiérní dojem,“ uvedl produktový šéf Microsoftu Panos Panay. „Měli byste se s nimi cítit bezpečně. A musíte k nim mít vztah.“

DT24

Během prezentace také zaznělo, že Windows v současnosti mají víc než jednu miliardu uživatelů, přičemž Microsoft věří, že PC budou hrát v post pandemickém světě stěžejní roli. I proto chtěla firma vytvořit Windows, které budou působit svěže a moderně, a které prý budou lidi sbližovat skrz to, co mají rádi, ať už jde o hraní videoher nebo streamování videa.

A na konec ještě jedna zásadní informace: Windows 11 budou k mání jako bezplatný upgrade Windows 10!

Byl pro vás článek přínosný?