Hlavní navigace

Microsoft představí novou Lumii. Jaká bude?

 Autor: Microsoft
Již zítra bude podle zveřejněného teaseru představen vůbec první telefon Microsoftu s operačním systémem Windows, který neponese označení Nokia, ale Lumia.
Martin Stančík 10. 11. 2014

Sdílet

Teaser zveřejněný Microsoftem slibuje smartphone pro každého, což je typicky označení pro levné zařízení. Kromě data vydání - 11.11. - a fotografie horní části smartphonu Lumia s kamerkou nad displejem (již současné levné Lumie postrádají) a oranžovými okraji americký gigant neposkytl žádné podrobnější informace.

Podle spekulací však má telefon mít pětipalcový displej a 5MPx fotoaparát. Displej podle všeho bude větší a lepší, než 4palcový displej na Lumii 530. Na druhou stranu od pětipalcového displeje s rozlišením 960 x 540 pixelů nelze očekávat příliš mnoho. Z dostupných informací vyplývá, že zařízení bude mít 1GB paměti RAM, tedy dvojnásobek, než kolik mají telefony Lumia 530 a 630 a zařízení bude pohánět procesor Snapdragon na frekvenci 1,2GHz.

Telefon má být dostupný v černé, bílé, čedé, modré, oranžové, modré a zelené barvě a podle serveru DailyTech bude neblokovaný stát okolo 150 dolarů (cca 3000 Kč).

Jak podotýkají experti, v současné době roste především low-endový trh s chytrými mobilními telefony a Microsoft si to uvědomuje. V tomto roce americký gigant již vydal Lumie 530 a 630 a uzavřel partnerství s indickými výrobci smartphonů Micromax a Karbonn.

Microsoft však úspěch nemá zdaleka zaručen, jelikož konkurence je velká. Google nedávno spustil program Android One, který firmám usnadňuje výrobu levných smartphonů pro rozvojové trhy a jeden z největších hráčů na trhu, společnost Samsung Electronics, se chce podle všeho v blízké budoucnosti na výrobu levnějších smartphonů také zaměřit.

Ve třetím čtvrtletí roku poklesl podle analytické společnosti Strategy Analytics meziročně podíl operačního systému Windows Phone na globálním trhu ze 4,1 % na 3,3 %. I když Microsoft v tomto období prodal o 200 000 kusů telefonů více, než v tom samém období uplynulého roku, ani to nakonec k nárůstu podílu Widnows Phone na trhu nestačilo.