Hlavní navigace

Nakupujete vybavení k počítači z Číny? Od 1. července bude dražší

19. 5. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Nakupujete kabely ke svému mobilnímu telefonu, obaly na pevný disk nebo drobnou elektroniku z čínských e-shopů. Pak počítejte s tím, že za ně zaplatíte od 1. července víc.

Tohle téma se týká na první pohled PCWorldu jen okrajově. Ale opak je pravdou. Tisíce Čechů nakupují drobnou elektroniku a příslušenství k počítačům, tedy to, o čem píše tento web, v čínských e-shopech. Důvodem je výrazně nižší cena, i když je to občas kvůli problematické kvalitě sázka do loterie.

V současnosti platí, že zásilky ze zemí mimo Evropskou unii (tedy nejen ty z Číny, ale i dalších zemí) s hodnotou do 22 eur jsou osvobozené od odvodu DPH. Procházejí jednoduchým celním řízením, které zajistí přepravce či pošta a příjemce nemusí nic řešit. Výjimku tvoří příležitostně zasílané dary mezi fyzickými osobami. Pro ty platí osvobození od DPH do hodnoty 45 eur.

soutez_casestudy

Od července se to ale změní, DPH se totiž bude platit i u zásilek do 22 eur, jsou-li ze zemí mimo EU. Navíc u nich budete muset podávat i celní prohlášení. Počítejte tedy s vyšší cenou, do které se navíc projevuje i poštovné. A pokud se rozhodnete využít k odbavení celních náležitostí služeb České pošty, vzroste cena minimálně o dalších 97 korun.

Jak to detailně bude od 1. července vypadat, popisuje například náš partnerský web Měšec.cz. Právě díky Měšci ale můžete zároveň při nákupech na některých čínských e-shopech získat nějaké peníze zpět. Kolegové se totiž domluvili s cashback portálem Tipli.cz, že kdo se zaregistruje přes tento odkaz, získá automaticky platinový účet.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku