Hlavní navigace

Napadli vaše mobilní zařízení? Jestli ne, tak o tom jen nevíte

11. 5. 2021

Sdílet

 Autor: Fotolia © georgejmclittle
Nový report upozorňuje na nejnovější hrozby pro podniková mobilní zařízení, od škodlivých aplikací až po ransomware a útoky zneužívající MDM řešení.

Check Point Software Technologies zveřejnil zprávu „2021 Mobile Security Report“, která upozorňuje na nejnovější hrozby pro podniková mobilní zařízení a ukazuje trendy v oblasti mobilního malwaru, zranitelnosti mobilních zařízení a národních kybernetických útoků. Zároveň organizacím pomáhá pochopit, jak se chránit před moderními mobilními hrozbami a jak se útoky budou vyvíjet.

Koronavirová pandemie přinesla i masivní nárůst práce z domova, na což hackeři reagovali novou vlnou mobilních hrozeb a útoků. 97 % organizací čelilo v uplynulém roce mobilním hrozbám. Analytická společnost IDC očekává se, že do roku 2024 bude 60 % pracovníků v USA mobilních, ve zbytku světa bude trend velmi podobný. Proto musí být mobilní zabezpečení pro organizace prioritou. Ze zprávy Check Point 2021 Mobile Security Report také vyplývá:

Cloud24

  • Mobilní útoky rizikem pro každou organizaci: Téměř každá organizace na světě zažila v roce 2020 alespoň jeden malwarový útok. Většina útoků se snažila krást přihlašovací údaje nebo přimět uživatele k instalaci škodlivého obsahu pomocí infikovaných webových stránek a odkazů.
  • Téměř polovina organizací byla zasažena škodlivými mobilními aplikacemi: 46 % organizací mělo alespoň jednoho zaměstnance, který si stáhl škodlivou mobilní aplikaci ohrožující síť a data společnosti.
  • 4 z 10 mobilních telefonů jsou zranitelné: Výzkum společnosti Check Point nazvaný Achilles ukázal, že minimálně 40 % mobilních zařízení je zranitelných vůči kyberútokům kvůli chybám v čipech.
  • Vzestup mobilního malwaru: V roce 2020 došlo k 15% nárůstu útoků bankovních trojanů, kdy hrozilo riziko krádeže přihlašovacích údajů k mobilnímu bankovnictví. Útočníci šířili mobilní malware, včetně mobilních trojanů pro vzdálený přístup (MRAT), bankovních trojanů a prémiových dialerů. Často se malware skrýval v aplikacích, které nabízely nejrůznější koronavirové informace.
  • APT skupiny cílí na mobilní zařízení: Mobily uživatelů jsou velmi atraktivním cílem pro různé APT skupiny, jako je íránská Rampant Kitten, která má na svědomí sofistikované cílené útoky, špehování uživatelů a krádeže citlivých dat.

„V roce 2020 jsme viděli další růst mobilního kyberzločinu. Téměř každá organizace na světě čelila v uplynulém roce nějakému mobilnímu útoku,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineering Eastern Europe v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

V průběhu roku 2020 objevil Check Point nový a velmi významný útok, při kterém útočníci zneužili systém pro správu mobilních zařízení ve velké mezinárodní korporaci k distribuci malwaru na více než 75 % jejich spravovaných mobilních zařízení. Řešení, které mělo hlídat, jak jsou mobilní zařízení používána, tak bylo zneužito k šíření hrozeb.

Byl pro vás článek přínosný?