Hlavní navigace

NASA na svou síť instalovala VPN, je rychlejší i bezpečnější

 Autor: © farsh - Fotolia.com
AT&T pomohla americké vesmírné agentuře NASA se zabezpečením mezinárodní sítě antén Deep Space Network (DSN). Propojila je pomocí virtuální privátní sítě.
-ds 20. 12. 2016

Sdílet

„Naše technologie pomáhá NASA prozkoumávat nejhlubší kouty známého vesmíru,“ říká Mike Leff, viceprezident AT&T. „Deep Space Network je mocný systém pro řízení, sledování a monitorování stavu sond a dalších kosmických lodí, vysílaných na meziplanetární cesty.“

Nová síť poskytne vysoce zabezpečené a spolehlivé komunikační rozhraní pro přenos telemetrických dat sesbíraných z rádiových signálů kosmických lodí, sond a stanic.

DSN tvoří síť velkých antén a tří komunikačních stanic (rozmístěných v USA, Španělsku a Austrálii), využívaných mimo jiné i pro radarové mapování prolétávajících asteroidů. Síť rovněž umí odesílat informace objektům – mimo jiné ovládala Mars rover nebo New Horizons a Juno sondy, obíhající Jupiter.

DSN je strategicky rozmístěna po celé planetě, díky čemuž umožňuje stabilní komunikaci se sondami a jinými vesmírnými objekty. Využívá ji také evropská agentura ESA a japonská JAXA.

Jak planeta postupně rotuje a sondy ztrácí dosah jedné komunikační sítě, jiná naopak signál pochytí a pokračuje v komunikaci bez přerušení.

Podle Mika Leffa byla VPN instalována ve dvou fázích. První fáze skončila letos v létě, zatímco druhá na začátku prosince.

Nově zřízená VPN umožňuje až trojnásobně rychlejší přenos dat než dříve a podporuje komunikaci v téměř reálném čase, přičemž zároveň informace mnohem lépe zabezpečuje.

„Ochrana integrity dat plynoucích s DSN je klíčová pro vědecký výzkum,“ popsal Leff Computerworldu. „Bohužel žijeme ve světě, kde jednotlivci i celé státy jsou ochotni a připraveni hacknout jakýkoli počítačový systém pro různé vlastní potřeby.“

Ezra Gottheil, analytik u Technology Business Research, říká, že dává smysl pro jakoukoli uzavřenou síť – nehledě na její velikost – používat VPN.

„Tato síť je velká jen vzdáleností, ne počtem uzlů,“ dodává. „Potřebují kompresi a zabezpečení, takže VPN je vhodná volba.“

skoleni31_1

Patrick Moorhead, analytik u Moor Insights & Strategy, souhlasí.

„Jsem překvapený že nepoužívali VPN už předtím a myslím, že bez ní existuje velká hrozba ztráty duševního vlastnictví i sabotáže,“ popisuje. „Hackeři jsou aktivní již desítky let. Miliardy dolarů se utrácí na průzkum vesmíru a mnoho ze vzniklých technologií lze použít pro obranné účely. Vesmírný program je tedy lákavý cíl pro kriminální živly… je chytré využít VPN k zabezpečení svých investic.“