Hlavní navigace

Obávaný Stuxnet může být nebezpečný i po svém odstranění

29. 9. 2010

Sdílet

Výzkumník objevil další způsob, jakým se šíří nejobávanější vir poslední doby Stuxnet. Je totiž schopný znovu infikovat stroje, ze kterých byl již dříve odstraněn.

Nová informace o viru Stuxnet přišla ve stejnou dobu jako oficiální prohlášení čelních íránských představitelů, podle kterých měl červ nakazit více než 30 tisíc počítačů s OS Windows. Postiženo bylo prý i několik strojů z nukleárního reaktoru Búšehr na jihozápadu země.

Červ Stuxnet, který si již vysloužil nálepku nejsofistikovanějšího viru současnosti, byl doposud šířen pouze prostřednictvím několika zero-day zranitelností operačních systémů Windows. Útočníci se zaměřili především na počítače, jejichž součástí jsou řídící a monitorovací systémy používané v průmyslu, tzv. SCADA. Tento typ systémů se používá mimo jiné i v elektrárnách či vojenských zařízeních. Většina nakažených přístrojů se přitom nachází právě na území Íránu, někteří experti tak vyslovili myšlenku, že by mohlo jít dokonce o útok na zakázku od některé vlády. Více se můžete dočíst v článku Je Stuxnet nejlepším virem současnosti?

I několik týdnů od první zprávy o viru Stuxnet se však jeho řádění stále nepodařilo zastavit. Liam O Murchu ze Symantecu nyní navíc upozornil na další způsob, jakým může být červ šířen. Viru se podle něj podařilo nakazit knihovny v automatizačním softwaru Step 7 od Siemensu. I po odstranění viru z infikovaného počítače je tak Stuxnet dále šířen na dosud nenakažené přístroje. „Všechny projekty Step 7 jsou nakažené. A nakazí se každý, kdo některý z nich otevře,“ varuje O Murchu. Problém je podle něj v tom, že před vyčistěním počítače proběhla záloha projektů Step 7, takže při pozdější obnovení došlo opětovnému napadení.

Siemens již nakažení svého softwaru potvrdil, zatím však nebyl s to cokoliv komentovat. Podle O Murcha se tímto případem jen potvrdilo, že úplné odstranění viru Stuxnet nebude jednoduchou záležitostí. Jde prý jen o další důkaz toho, že za celým červem stojí velmi dobře organizovaná skupina. „Step 7 je proprietární software a ten, kdo stvořil Stuxnet, jej musel dobře znát. Rozhodně to není nic jednoduchého.

Byl pro vás článek přínosný?