Hlavní navigace

Obnovená výroba v Číně nestihne pokrýt výpadek dodávek elektroniky na český trh, zboží může i krátkodobě zdražit

13. 3. 2020

Sdílet

 Autor: Adobe Stock
Omezené zásobování obchodů spotřební elektronikou z Číny na český trh teprve dolehne. Většina obchodů zatím prodává ze skladových zásob, musí se ale připravit na důsledky pozastavené výroby způsobené šířením koronaviru. Přestože čínské továrny svou činnost již začínají obnovovat, nové zásoby lze podle distributora elektroniky eD system očekávat až v řádu několika týdnů nebo měsíců. Vybrané zboží by proto mohlo během této doby zdražit až o nižší desítky procent.

Průběžné dodávání spotřební elektroniky na evropský, a tedy i na český trh z Číny v posledních týdnech kvůli šířící se nákaze novým typem koronaviru výrazně zpomaluje. Většina českých prodejců spoléhá na své skladové zásoby, ze kterých je zatím stále schopná čerpat. Obchody by ale podle českého distributora elektroniky eD system měly počítat s několikatýdenním obdobím, kdy se výpadky dodávek projeví naplno.

V optimistickém scénáři odhadujeme, že omezený dovoz z Číny bude český trh s elektronikou výrazněji ovlivňovat zhruba dva až tři týdny. V nejhorším případě se ale může jít o jeden či dva měsíce. Záleží také na velikosti skladových zásob jednotlivých prodejců,“ uvádí Jan Novák, ředitel nákupu společnosti eD system.

Některé čínské továrny začaly během minulého týdne svou činnost obnovovat, plné obnovení původního provozu lze však očekávat až během následujících týdnů. Dalších několik týdnů navíc potrvá, než se produkty z obnoveného provozu čínských výrobců dostanou přímo k prodejcům.

příloha_ovladnete_sva_data

„Poptávka ze strany koncových zákazníků pravděpodobně nebude příliš klesat. Může se proto stát i to, že nejžádanější zboží bude během této doby zdražovat o nižší desítky procent,“ vysvětluje Novák

Podle informací čínského statistického úřadu v únoru kvůli epidemii koronaviru rekordně klesla výrobní aktivita tamních továren. Index nákupních manažerů (PMI), který reprezentuje kondici firem ve zpracovatelském průmyslu, se minulý měsíc propadl na 35,7 bodů, což je meziměsíčně o 14,3 bodu méně. Koncem února dosahovala výkonnost čínské ekonomiky podle společnosti Bloomberg jen 50 %. Představitelé Číny již místní továrny vyzvali k rychlému obnovení činnosti.

Byl pro vás článek přínosný?