Hlavní navigace

Oris a jeho pocta dějinám

10. 4. 2011

Sdílet

 Autor:
Hodinky nejen pro milovníky letectví.

Letecké hodinky jsou stále aktuálním tématem, a to ačkoli požadavky na jejich funkčnost s nárůstem moderních technologií neustále klesají. Naštěstí ovšem existuje hrstka tradičních výrobců, kteří se leteckým hodinkám stále věnují a jejichž funkčnost je pro ně primárním zájmem. Milovníci aviatiky tak nemusí zoufat, neboť je na ně neustále myšleno a navíc, na pražské výstavě Umění řemesla hodinářského si mohou prohlédnout, jak historické vojenské či letecké modely vypadaly v historii. Po boku modelů značky Omega, Fortis, Doxa či Revue Thommen, tak lze pohlédnout i do vitríny Oris, jejíž historie se začala psát už v roce 1904. Od té doby urazila opravdový kus cesty a jen málokdo tuší, že to byla právě tato značka, která v roce 1971 vyrobila první mechanické hodinky z plastu, které byly určeny potápěčům. S nápadem plastových hodinek tak přišla daleko dříve nežli dnes slavný Swatch. Na výstavě, kterou financovala a organizovala bezpečnostní agentura ABL, je k vidění i množství dalších vodotěsných hodinek a to včetně speciální edice, na jejichž návrzích designéři značky spolupracovali s italskými speciálními armádními jednotkami Col Moschin. Výsledkem byly lehké, vodotěsné a snadno nastavitelné hodinky s antimagnetickým pouzdrem. Nechyběla ani indikace rezervy nátahy chodu v barvách italské trikolóry. Na své úspěchy však letos Oris navazuje další zajímavostí, kterou je Oris Big Crown X1 Calculator.

 


 

Z designu modelu Oris Big Crown X1 Calculator se dá odečíst duch 40. a 50. let. A protože jejich funkční design vychází částečně z válečného období, je možné se spolehnout na jejich čitelnost a propracovanost, neboť v této době na hodinkách závisela například i navigace. Tyto hodinky jsou dedikovány události, která se odehrála14.října. 1947. V 10:48 se totiž podařilo letounu Bell X-1 vlastní silou překonat rychlost zvuku a toto prvenství se vždy zapsalo do dějin aviatiky. Nový sportovní chronograf s ocelovým 46mm pouzdrem je postaven na základech automatického kalibru ETA Valjoux 7750 a doplněn otočným logaritmickým pravítkem, které umožňuje výpočet spotřeby paliva za letu. Dýnko hodinek pak zdobí praktické tabulky indikující převody mezi stopami a metry.

Novinka bude představená na letošním veletrhu Baselworld 2011, který se koná na konci března, kde bude upřesněna i cena.

CS24

 

www.oris.cz a www.altman.cz

Byl pro vás článek přínosný?