Hlavní navigace

Pod drobnohledem vlády...

4. 10. 2017

Sdílet

 Autor: Fotolia © alexskopje
Množství požadavků na osobní data uživatelů Googlu ze strany americké vlády dosáhlo v první polovině letošního roku svého dosavadního maxima.

Dle aktuálních statistik americká vláda v prvních šesti měsících roku 2017 žádala po Googlu osobní data z 48 902 účtů, což je o více než 24 % víc než ve druhé polovině roku 2016. Apple za stejné období hlásí nárůst dokonce o 62 %, na 6 407 účtů.

Podle neziskové společnosti Privacy International, která monitoruje dozor vlád a korporací nad obyvatelstvem, lze přitom v brzké budoucnosti očekávat další „dramatický nárůst“ podobných požadavků.

„Za pozornost stojí, jak je americká vláda v tomto směru aktivní, zjevně nemá data, která potřebuje,“ komentuje šéf Privacy International Gus Hosein. V

edle USA Google výraznější nárůst podobných požadavků registruje také z Jižní Koreji, Španělska a Brazílie. Pro změnu klesající tendenci hlásí například Velká Británie.

Podle Applu se takové požadavky týkají například uživatelského obsahu na iCloudu, ať už jde o fotografie, emaily, kontakty, kalendáře nebo zálohy iOS, přičemž společnost přiznává, že 32 % těchto požadavků vyhověla. Podle ní se většina z nich týká především vyšetřování phishingu, výrazně méně jich je k otázce národní bezpečnosti.

skoleni

Google zároveň dodává, že počet skutečně prověřovaných uživatelů je pravděpodobně nižší než počet vyžádaných účtů, jelikož některé účty figurují ve více žádostech a jsou tak do statistik započítány vícekrát. Predikovaný nárůst je dle Hoseina dán aktuální politikou Spojených států.

„Lidé, kteří se chystají navštívit USA, budou muset nově úřadům zpřístupnit své sociální účty.“