Hlavní navigace

Podvodné stránky lákají na deaktivaci Facebook Timeline

11. 1. 2012

Sdílet

 Autor:
Eset varuje před podvodnými stránkami na Facebooku, které uživatelům nedávno představené funkce Facebook Timeline slibují návrat ke starému rozvržení jejich profilu.

Timeline je nová profilová stránka, kterou mohou použít zaregistrovaní uživatelé Facebooku. V současnosti mají lidé na výběr, zda ji budou využívat či nikoli. „Pokud se pro Timeline rozhodnete, ke staršímu rozvržení své profilové stránky se už nebudete moci vrátit,“ vysvětluje Stephen Cobb, výzkumník společnosti Eset. Postupem času se funkce Timeline zapne každému uživateli této sociální sítě.

Některým uživatelům se grafické rozhraní Timeline profilu nezamlouvá. A právě na nich se rozhodli parazitovat podvodníci vytvořením facebookových stránek, které slibují návrat starého profilu.

Jedna z takových podvodných stránek od lidí vyžaduje kliknutí na tlačítko „To se mi líbí“ ještě předtím, než se jim zobrazí její obsah. Potom si vyžádá stejný postup u dalších 45 facebookových stránek. Až po vyzvání všech jejich přátel k „lajkování“ této stránky se uživateli zobrazí anglický text „Počkejte několik dní, váš požadavek bude odeslán do Timeline kanceláře“. V konečném důsledku si tedy uživatel takto „oblíbil“ 46 stránek, které mu mohou spamovat zeď na Facebooku, a navíc ještě vyzval k témuž i své přátele z této sociální sítě. „Doufám, že si nikdo nemyslí, že Timeline kancelář opravdu existuje,“ dodává Cobb.

Autoři webu Insidefacebook.com napočítali 16 podobných podvodných stránek. Dohromady vygenerovaly kolem 71 tisíc „lajků“. Facebook už některé z těchto stránek během uplynulého víkendu zablokoval. Objevují se však další.

„Pokud se Facebook nerozhodne změnit své nastavení a neudělá z Timeline jen volitelnou funkci, budou si na ni muset uživatelé zvyknout. Také by měli odolat pokušení klikat na odkazy, které slibují deaktivaci, odstranění nebo zablokování nastavení Timeline. Klikání na podobné odkazy za riziko nestojí,“ varuje Cobb.

Byl pro vás článek přínosný?