Hlavní navigace

Co víte o paměťových kartách SDXC?

4. 6. 2010

Sdílet

Odpovídáme na často kladené otázky týkající se paměťových karet SDXC (Secure Digital Extended Capacity).

Co je SDXC?

Jedná se o aktuální generaci paměťových karet SD, přičemž formát SDXC (Secure Digital Extended Capacity) umožňuje využívat vyšší kapacitu, nabízí rychlejší přenos dat a je založen na specifikaci Secure Digital Association (SDA) Card Specification 3.01.  Nové kapacity těchto karet se pohybují od 32GB až po 2TB. Nová architektura UHS (Ultra High Speed) umožňuje využívat rychlosti přenosu dat, které dnes dosahují maxima v hodnotě 104 MB/s a v budoucnosti až 300 MB/s.

Jsou karty SDXC zpětně kompatibilní s předešlými verzemi SD karet?

Ne, paměťové karty SDXC se dají používat jen v hostitelských zařízeních kompatibilních s technologií SDXC.

Hostitelská zařízení využívající SDXC mohou využívat paměťové karty SD, SDHC a SDXC. Paměťové karty SDHC lze používat v hostitelských zařízeních SDHC a SDXC. Hostitelská zařízení SDHC lze používat jak s kartami SD, tak i s SDHC.

Jaký je význam nového označení třídy I a U1?

Tyto údaje označují výkonnostní třídu nové sběrnicové architektury pro danou kartu SDXC.  Označení typu karty UHS I podporuje různé provozní módy a časování signálu. Uvádět označení I a U1 je povinné na všech baleních a ve všech manuálech, ale je volitelné na nálepce, která je přímo na kartě.  Označení I a U1 lze najít rovněž na obalu hostitelského zařízení a v jeho manuálu, aby zákazníci měli jistotu, že zařízení je s kartou SDXC kompatibilní.

Je nějaký rozdíl mezi rychlostí standardní třídy a univerzální vysokorychlostní třídou?

Ano, ale oba údaje jsou ukazatelem jednotky rychlosti přenosu dat dané karty.  Označení se vyskytuje jak na kartě, tak na hostitelském zařízení. Hostitelské zařízení vlastně po řadiči SDXC karty vyžaduje, aby zachoval příslušnou operační rychlost.  Existují dva konstrukční parametry, které jsou určující pro rychlost přenosu dat – těmi jsou minimální a maximální rychlost.  Rychlost dané třídy je definována jako minimální rychlost zápisu přenášených dat.

Stručně řečeno, zákazník bude muset tyto dvě rychlosti porovnat s parametry hostitelského zařízení, aby se ujistil, že zařízení bude s kartou kompatibilní a že bude pracovat s optimální rychlostí.

Jsou karty SDXC kompatibilní s hostitelskými zařízeními SDHC?


Karty SDXC mají tytéž rozměry a výstupní piny jako karty SD nebo SDHC, nicméně je lze používat pouze v takových hostitelských zařízeních, která podporují formátování SDXC, jak například digitální fotoaparáty nebo videokamery.  Nejsou zpětně kompatibilní s hostitelskými zařízeními SDHC nebo standardními SD.  Zákazníci by se měli ujistit, že hostitelské zařízení je kompatibilní s technologií SDXC – měli by si tedy zjistit, zda na hostitelském zařízení, jeho obalu, v jeho manuálu nebo v dalších instrukcích od výrobce je uvedeno logo SDXC. Rovněž ne všechny čtečky karet jsou kompatibilní s kartami SDXC. 

Které počítačové operační systémy podporují SDXC?

Karty SDXC využívají pro organizaci uložených dat souborový systém exFAT.  Proto když se soubory převádějí z karty do počítače, je k tomu zapotřebí některý z následujících operačních systémů, které jsou s kartami SDXC kompatibilní:  Microsoft Windows 7, Windows Vista (SP1 nebo pozdější) a Windows XP (SP2 nebo pozdější s aktualizací pro exFAT).  Drivery kompatibilní s SDXC pro SD slot lze stáhnout z webových stránek Microsoft Download Center.

soutez_casestudy

Které aplikace se dají používat ve spojitosti s kartou SDXC?

K prvním aplikacím, v nichž se využije větší výkon formátu SDXC, bude patřit například video ve vysokém rozlišení, fotografie ve vysokém rozlišení nebo ve formátu RAW pořizované profesionálními uživateli nebo producenty, kteří mají vyspělé digitální fotoaparáty a videokamery a potřebují ultrarychlé kontinuální snímkování a větší šířku pásma. K dalším spotřebním elektronickým zařízením, která v budoucnosti využijí tuto vyšší třídu SD karet, budou patřit  HDTV, přehrávače Blu-ray, navigační přístroje, počítače, čtečky karet a mobilní telefony.

Kolik videosouborů nebo fotografií se dá uložit na jednu 64GB kartu SDXC?

Délka videozáznamu a počet fotografií, které lze na kartu uložit, se liší podle typu daného fotoaparátu a interní velikosti fotografie nebo záznamu a jeho nastavení. Navíc záleží na rozlišení, které nastaví sám uživatel a také na sekvenční rychlosti snímkování.  Pro příklad si uveďme model Canon Vixia HF M30 s nastavením MXP 24MBps a sekvenční rychlostí snímkování 60i, na nějž lze uložit téměř 6 hodin videozáznamu.  Při použití filmového módu lze na přístroji Canon A3100 IS uložit 8 hodin videozáznamu a v módu fotografování (12 megapixelů s průměrnou velikostí souboru 2,72 MB), lze pořídit téměř 20 000 fotografií.

Mohu svou SDXC kartu použít ve své stávající čtečce karet?

Některé čtečky karet nepodporují nový formát SDXC.  Ověřte si u výrobce dané čtečky, zda je kompatibilní s formátováním SDXC.  I když kartu SDXC lze vsunout do SD slotu, karta SDXC bude pracovat správně pouze za předpokladu, že počítač bude umět pracovat se souborovým systémem exFAT.  U výrobce svého počítače si ověřte, zda nejsou potřeba rovněž ovladače SDXC.

Lze kartu SDXC přeformátovat?

Ano, ale pouze na hostitelských zařízeních podporujících SDXC, které umějí pracovat se systémem  exFAT.  Pokud hostitelské zařízení nepodporuje formát exFAT, může se objevit zpráva, aby uživatel kartu přeformátoval, nebo zařízení kartu vůbec nerozpozná a neumožní ani její přeformátování. V případě, že se objeví zpráva, že kartu je třeba přeformátovat, a uživatel to udělá, vymažou se tím veškerá data, jež jsou na paměťové kartě SDXC uložena, a formát se tím změní na jiný systém, který již nebude podporován hostitelskými zařízeními SDXC.  Pro formátování SDXC karet je na adrese www.sdcard.org k dispozici nástroj SD Formatter 3.0 (beta verze)

Byl pro vás článek přínosný?