Hlavní navigace

Také trpíte nomofobií, stejně jako Britové nebo vás ztráta mobilu netrápí?

16. 3. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Podle aktuálního průzkumu One Plus v období během pandemie covid-19 vzrostlo používání mobilních telefonů, ale také vazba lidí k němu, která může přerůst až v nomofobii - panický strach ze ztráty či nefunkčnosti mobilu.

Průzkum ukázal, že na celém kontinentu o více než polovinu vzrostlo používání mobilních telefonů. To uvedli zejména mladí lidé z Itálie (56 %), Francie (55 %) a Španělska (51 %). Ukázal také specifika některých národů. Finové například upřednostní mobil před automobilem, 13 % z nich by raději přišlo o svůj automobil než o telefon, a Holanďané před čokoládou.

Nomofobií, tedy negativními pocity spojenými s představou nefunkčnosti svého mobilního telefonu či nemožnosti jej používat, pak nejvíce trpí Britové (32 %) a Španělé (30 %). Průzkum poukázal i na další příznaky potenciální nomofobie – 13 % z dotazovaných nereaguje na zprávu, aby šetřili baterii, a jen 7 % by nepodniklo žádné kroky, aby se vyhnulo úplnému vybití telefonu.

Lidé, kteří si nedokáží představit odloučení od svého plně funkčního mobilu, mají také větší potřebu být na blízku své nabíječce. Téměř polovina respondentů (43 %) připustila, že telefon nabíjí dvakrát nebo vícekrát denně. Výzkum také ukázal, že Britové nabíjejí telefon s větší rezervou než ostatní Evropané – většinou dříve, než kapacita baterie klesne pod 50 %.

soutez_casestudy

„S posilováním vazby lidí na mobilní telefon souvisí i růst zájmu o jeho pojištění proti poškození či odcizení,“ říká Viktor Houška z BNP Paribas Cardif. Zkušenost s rozbitím, utopením nebo krádeží telefonu má podle statistik BNP Paribas Cardif 65 % Čechů. Až 90 % poškození telefonu pak skončí rozbitím displeje.

Mezi šest nejčastějších příčin poškození telefonu patří: někdo do vás strčí či vrazí, vypadne vám z ruky jen tak (nešikovnost), vypadne vám z kapsy, poškodí se, když upadnete a máte jej u sebe, vypadne vám z ruky při zakopnutí či uklouznutí, dojde k nechtěnému polití či utopení.

Byl pro vás článek přínosný?