Hlavní navigace

Technologie v energetice: Efektivnější provoz i úspory

2. 6. 2022

Sdílet

 Autor: © buchachon - Fotolia.com
Klíčem k efektivnějšímu nakládání s energetickými zdroji, úspornějšímu provozu a chytrému šetření je technologický rozvoj. Jaké technologie se zde aktuálně nejvíce prosazují?

·        Internet energie (IoE) – energetické využití IoT

S jistou nadsázkou se říká, že po internetu věcí (IoT) přijde internet energie (IoE). Je však již dnes realitou, že stále větší důraz na transformaci energetiky směrem k trvalé udržitelnosti znamená, že musí využívat všech možností, které dnes technologie nabízejí a vytvářet tak optimální energetická řešení systémů budov.

„Hlavním cílem IoE je, aby se pomocí internetu věcí, který získává již široké rozšíření, vytvořily monitorovací sítě čidel, nad kterými může běžet řada smart grid aplikací. Ty by pak umožňovaly například podrobné monitorování aktuálního stavu sítě, řízení spotřeby elektřiny, správu distribuovaných úložišť nebo začleňování obnovitelných zdrojů do elektrické sítě,“ říká Leoš Aldorf, generální ředitel SSI Energy.

V zásadě jde o využití technologie IoT, strojového učení a big data k budování nového typu sítě, který umožní nahradit tradiční model dodávek elektrické energie tak, aby byl co nejefektivnější podle momentální potřeby.

·        Umělá inteligence (AI)

S tím, jak se celá sféra energetického managementu stává chytřejší, roste i poptávka po řešeních AI pro řízení složitých operací. To umožní ekologičtější provoz při zavádění prediktivní údržby například solárních a větrných zdrojů energie.

Umělá inteligence také umožní snižovat spotřebu energie, a dokonce podporovat snižování emisí prostřednictvím řízení dynamické sítě energetických zdrojů. Podpoří tak i inteligentní řízení nákladů, ale také uhlíkový profil zdrojů energie.

Umělá inteligence pak bude kompenzovat nedostatek dovedností a umožní bezpečný a spolehlivý provoz tváří v tvář zvýšené technické složitosti.

·        Digital twins v energetice

Digitální dvojníci (nebo také digitální dvojčata) jsou modely, které představují obrazy systému nebo zařízení z fyzického světa, které kromě jiného pomáhají zefektivnit práci nebo odhalit možná nebezpečí a rizika. Právě v energetice má tento přístup velké možnosti využití. Lze je použít pro modely plánování variant energetických řešení budov, ale ve velkém měřítku i pro optimální design inteligentního města.

Technologie digitálních dvojníků přináší nové způsoby pro návrh, monitorování a řízení budov i jejich celků a budou mít vliv na udržitelnost či hospodářský růst. „Koncept digitálního dvojníka, který byl původně vyvinut pro průmyslové systémy, se nyní začíná využívat i v prostředí energetiky inteligentních budov a měst,“ tvrdí Adam Leščišin ze společnosti Accenture.

·        Automatizované energetické řízení

Cílem využití všech technologií je zužitkování v automatizovaném energetickém řízení. Na trhu už existují řešení, která zajišťují jednotné, centralizované zpracování dat a jejich snadnou dostupnost, jak pro lokální obsluhu či centrální dohled, tak případně manažerský přístup.

Cloud24

Takový systém dokáže plnohodnotně nahradit lokální dispečink, a navíc doplňuje funkce pro pokročilé vyhodnocování dat, reporty a snadný přístup z mobilních zařízení pro různorodou škálu pracovníků.

A díky plné otevřenosti lze navíc k těmto řešením volně napojovat další systémy, které potřebují s provozními daty dále pracovat, dodává Aldorf.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.

Byl pro vás článek přínosný?