Hlavní navigace

Tip: Nenechte se doběhnout mikroby a bakteriemi z příslušenství

27. 8. 2012

Sdílet

 Autor: © Konstantin Yuganov - Fotolia.com
Kancelářské prostředí je epicentrem nejrůznějších mikrobů a bakterií. Víte, že klávesnice vašeho počítače, stejně jako myš, kterou denně používáte, patří k nejvíce znečištěným povrchům?

Chřipka nebo snížená imunita pak bývají zřejmými důsledky podceňování čistoty pracovního stolu. Onemocnět však může i váš počítač: stačí, když jej nebudete chránit před prachem a dalšími nečistotami.

 

Pozor na pracovní stůl plný bakterií

Kancelářské prostředí může být z hlediska hygieny vysoce rizikové, ač to tak na první pohled nemusí vypadat. Na běžném pracovním stole se totiž nachází 400krát více bakterií než na záchodovém prkénku. Podobné znečištění vykazuje i klávesnice, telefonní sluchátko či počítačová myš. Tedy předměty, s nimiž přicházíte do styku nejen vy, ale také vaši kolegové. Stavu věcí nepřidá ani fakt, že zhruba 15 % žen a 25 % mužů si nemyje ruce po použití toalety v práci a roznáší bakterie dál. Vyplývá to z aktuální studie společnosti Kimberly-Clark Professional.

Používejte dezinfekční ubrousky na povrch počítače

Jestliže chcete snížit riziko pracovní absence v důsledku onemocnění, dbejte o čistotu svého pracovního stolu a jeho bezprostředního okolí. „Ošetření klávesnice, myši nebo telefonního sluchátka vám zabere několik minut. Stačí pravidelně používat dezinfekční ubrousky. Působí rychle a v několika vteřinách usmrtí až 99 % bakterií,“ říká Jan Pipek ze společnosti Kimberly-Clark Professional. Současně dodává, že otíráním a dezinfikováním mohou zaměstnanci snížit míru nachlazení, chřipkových a žaludečních onemocnění až o 80 %.

Chraňte klávesnici pod nánosy nečistot

O tom, že pravidelné ošetřování vnější plochy notebooku nebo klasického stolního počítače se vyplatí, je přesvědčen také Ondřej Jung, vedoucí technik Počítačové školy Gopas.  Jestliže se chcete vyhnout technickým nepříjemnostem i pracovní nervozitě, věnujte údržbě počítače patřičnou péči. „Vedle různých dezinfekčních prostředků můžete použít také speciální vysavače a různé leštící polštářky pro čištění monitoru. Sada se dá pořídit za pár stovek a určitě neuděláte chybu, když si ji koupíte také domů,“ doporučuje Jung. Vysoce náchylná na přítomnost bakterií a mikrobů jsou také dotyková zařízení jako smartphony a tablety, neměli byste proto při pravidelném čistění zapomínat ani na ně.

Nepodceňujte prach uvnitř počítače

Zatímco dosud byla řeč pouze o ošetřování vnějších ploch, je praktické neopomíjet ani vnitřní část vašeho počítače, kam se dostává v průběhu času velké množství prachu a různých nečistot. „Trpí zejména chladiče počítačů, usazený prach totiž vytváří nadbytečné teplo. Nánosy nečistot navíc způsobují sníženou cirkulaci vzduchu, může dojít ke spálení součástek zdroje. Alespoň jednou za rok je dobré nechat útroby počítače vyfoukat,“ dodává.

CS24

 

Zdroj: TZ Gopas a Kimberly-Clark Professional

Byl pro vás článek přínosný?