Hlavní navigace

To nejdůležitější o kapalinovém a klasickém chlazení - 4. díl

12. 4. 2013

Sdílet

 Autor: (c) bestshortstop - Fotolia.com
V minulém díle jsme se vás pokoušeli nalákat na kapalinové chlazení. To ale samozřejmě nemá jen samé výhody. Proto budeme spravedliví a přiznáme se i k nevýhodám. Pokud vás neodradíme, prozradíme vám i to, co všechno budete pro takové kapalinové chlazení potřebovat.

Spuštěný počítač produkuje značné množství tepla, které nijak velmi citlivým elektronickým součástkám počítače neprospívá. Otázka odvodu tepla je tedy velice aktuální u každého počítače. Odvod tepla se dá řešit pomocí vzdušného nebo kapalinového chlazení. Které je lepší? Odpověď hledejte v tomto seriálu.

1. díl – Princip metod používaných pro chlazení počítačových sestav

2. díl – Chlazení vzduchem

3. díl – Výhody vodního chlazení

 

 Součásti vodního chlazení

Instalace vodního chlazení je poměrně pracná. Po obstarání všech potřebných součástí je třeba ji i důkladně naplánovat.

Jednou z největších nevýhod vodního chlazení je jeho relativně vysoká cena, a to zejména tehdy, pokud si chcete udělat vlastní systém. Zatímco většina klasických větráčků procesoru vyšší třídy se cenově pohybuje někde mezi 1 000 – 2 000 Kč, sestava pro kapalinové chlazení může stát daleko více. Tak například sada pro vodní chlazení EK-KIT H30 360 HFX stojí okolo 7 000 Kč.

U sestav pro kapalinové chlazení je velmi důležitá i kvalita. Určitě nekupujte ty nejlevnější komponenty jen kvůli tomu, abyste ušetřili pár korun. Také zvažte, zda by nebylo vhodné nechat chladit své drahé počítačové komponenty nějakou barevnou chladicí kapalinou.

soutez_casestudy

Další nevýhodou kapalinového chlazení je i to, že jeho instalace bude od vás vyžadovat nemalé úsilí. Pokud nebudete kupovat již předem připravenou sestavu, budete si muset naplánovat a následně vytvořit seznam potřebných součástek. Bude potřeba vybrat si vodní blok takový, aby odpovídal typu patice, v níž máte procesor, dále upevňovací materiál pro přichycení bloku a trubiček (zde je nutno zohlednit jak velikost bloku, tak velikost trubiček). Dále budete potřebovat potrubí, čerpadlo, zásobník, radiátor, větráček (nebo větráčky) pro radiátor a chladicí kapalinu. Vše, co jsme zde dosud uvedli, představuje vše potřebné pro naprostou většinu kapalinových chlazení, která si sestavujete sami. Pokud budete chtít takovou typickou sestavu pro kapalinové chlazení rozšířit o další prvky pro chlazení grafické karty, základní desky, operační paměti RAM či pevných disků, pak budete muset plánovat daleko pečlivěji a samozřejmě budete muset zakoupit ještě další komponenty.

Pokud jste se výše uvedených nevýhod nepolekali a zakoupili jste si vše potřebné pro vodní chlazení, pak se těšte na příští díl našeho seriálu. Dozvíte se v něm totiž to, jak vodní chlazení do počítače nainstalovat.

Byl pro vás článek přínosný?