Hlavní navigace

USA zvýšily státní výdaje na AI o 30 %, investuje i zbytek světa

27. 8. 2020

Sdílet

 Autor: Fotolia @ willyam
Přes všechny politické, zdravotnické a všelijaké další události tato zpráva vcelku zapadla, ale svět na umělou inteligenci nezapomněl; ba naopak.

Zvýšení financování probíhá celosvětově a AI se těší nebývalému zájmu i přes všechno, co se v roce 2020 zatím událo.

Mezi největšími investory z řad států patří Spojené státy a Čína, tradiční konkurenti. Čína se chce v příští dekádě stát světovým lídrem do vývoje umělé inteligence a do technologie chce vložit až 150 miliard dolarů; USA v současnosti ročně alokují do AI asi 1,5 miliardy dolarů a 700 milionů do vývoje kvantových technologií.

Podle ABI Research se ale celkově daří lépe Spojeným státům, které nedávno překonaly Čínu jak hlavní lokaci pro investice do AI. Hlavní výhodou země je její diverzifikace, řada dobře medializovaných startupů a zdravá podnikatelská scéna.

ICTrocenka

Spojené království je v AI také aktivní, ale vyrovnat se globálním gigantům finančně nemůže, soustředí se proto hlavně na AI legislativu a etiku; ze země pochází přední experti na tato témata. Akademické instituce v zemi se na umělou inteligenci rovněž specializují primárně z těchto hledisek.

Do budoucna chystají Velká Británie a USA rozšíření vzájemné spolupráce tak, aby obě země dokázaly Číně aktivně konkurovat. Čistě finančním injekcím, které je východní obr ochotný do průmyslu vložit, se totiž vlastními, roztříštěnými silami, vyrovnat nemohou.

Byl pro vás článek přínosný?