Hlavní navigace

Víc než desetinu chytrých telefonů ohrožuje kritická zranitelnost

7. 6. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Zranitelnost ve firmwaru modemu se týká čipových sad Unisoc 4G a 5G.

Check Point Research odhalil kritickou zranitelnost v čipech Unisoc (například T700), které používá 11 % chytrých telefonů na světě. Hackeři by mohli zranitelnost zneužít například k zablokování komunikace. Zranitelnost byla označena jako kritická se závažností 9,4 z 10 a nachází se ve firmwaru modemu, tedy nikoliv v samotném operačním systému Android.

Výzkumný tým společnosti Check Point odhalil zranitelnost pomocí reverzního inženýrství. Zranitelnost by bylo možné zneužít k narušení komunikace. Hackeři nebo vojenské jednotky by mohli například znemožnit komunikaci v určitém místě.

Pište pro Computerworld

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři Computerworldu?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu.

Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

Check Point o zranitelnosti informoval Unisoc v květnu 2022 a zranitelnost byla označena jako kritická s hodnocením 9,4 z 10. Unisoc vydal záplatu s označením CVE-2022–20210. Google uvedl, že opravu zveřejní v nadcházejícím bezpečnostním bulletinu.

Cloud24

„Jsme první, kdo pomocí reverzního inženýrství analyzoval zranitelnosti modemů Unisoc. Našli jsme zranitelnost, která ohrožuje 11 % chytrých telefonů na světě. Útočníci by mohli znemožnit uživatelům komunikovat pomocí daného mobilního zařízení. Zranitelnost se týká firmwaru modemu, nikoli samotného operačního systému Android. Uživatelé by každopádně měli vždy aktualizovat svůj operační systém a používat nejnovější verzi,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Unisoc byl v roce 2021 čtvrtým největším výrobcem mobilních čipů po MediaTeku, Qualcommu, and Applu. Zranitelný čip používají například některé modely smartphonů Motorola.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.

Byl pro vás článek přínosný?