Hlavní navigace

Zbavujeme počítač prachu a špíny - 2. díl

31. 5. 2013

Sdílet

 Autor: © badmanproduction - Fotolia.com
Jakmile váš počítač dosáhne věku vyššího než pár měsíců, je pravděpodobně zanesený prachem a nečistotami. V tu chvíli je ten správný čas na jeho jarní úklid (bez ohledu na roční období).

Předchozí díl

Vykartáčujte a opatrně vysajte

Před otevřením skříně doporučujeme vysát prach a špínu z filtrů větráků a dalších viditelných dílů. Poté rychle vytřete vnější povrch počítače papírovými ubrousky mírně zvlhčenými sprejovým čističem. Hlavně sprej nenanášejte přímo na jakýkoliv povrch svého počítače! Kapalina by se někde mohla srazit a způsobit zkrat.

výdechy pc předtím/potom

Nyní je čas na otevření počítače a inspekci jeho vnitřností. Prachové filtry sice znemožnily většině prachu v tom, aby se dostal dovnitř, nicméně jejich stoprocentní úspěšnost je samozřejmě nemožná. Prach se tak usadil na všech chladičích i ploškách interiéru. Čištění jsme začali tím, že jsme vysáli všechen prach, který se tlakem vysavače uvolnil. Můžete udělat to samé, co my, ale buďte opatrní. Když totiž vysáváte vnitřek počítače, nepoužívejte velké a výkonné vysavače a rozhodně netáhněte hadici nebo hubici přístroje okolo jakýchkoliv desek s plošnými spojit. Určitě nechcete, abyste si z pevné desky urvali kapacitor nebo rezistor a vsáli ho do sáčku spolu s prachem. Vysavač používejte šetrně a zaměřte se na největší kousky špíny uvnitř skříně a na větrácích, chladičích a podobně.

Odstraňte a znovu zapojte karty a kabely

Jakmile vysajete většinu prachu a špíny, odstraňte ze základní desky všechny přídavné karty (na našem testovacím PC šlo pouze o zvukovou kartu a grafiku) a odpojte všechny napájecí a datové kabely z pevných disků (předtím si raději zapamatujte, kam který patří).

Vyjmutí karet usnadní jejich čištění. Potenciálně se díky tomu lze vyhnout také setkání s fenoménem zvaným „chip walk“, který způsobuje postupné uvolňování karet a konektorů. Jednoduchá fyzika nám říká, že zahřáté komponenty v systému se mírně zvětšují, naopak zchlazené se zmenšují. Po mnoha cyklech zvětšování a zmenšování se přídavné karty a čipy zasazené v desce postupně „vyviklají“; občasné vypojení a opětovné připojení těchto karet a konektorů může napomoci jejich stálejšímu pevnému zapojení.

chladič předtím/potom

Jakmile budete mít karty mimo počítač, doporučujeme vše profouknout „konzervovaným vzduchem“. Jestliže čistíte opravdu špinavý systém, možná bude lepší odnést počítač ven na dvůr, na zahradu nebo na ulici, jak už jsme ostatně psali výše, protože prach v takovém případě začne létat všude kolem. Natlakovaný vzduch nasměrujte na všechny povrchy a do všech větráčků a chladičů – foukejte pokud možno proti směru proudění vzduchu daného větráku. V případě, že výše uvedené kroky nepomohly ke stoprocentnímu odstranění prachu, přichází nyní na řadu štěteček. Odstraňte jím zbývající prach a potom povrchy opět profoukněte vzduchem ve spreji.

Dalším krokem je použití hadříku z mikrovláken, kterým své dílo dokonáte. Vnitřek počítače není praktické čistit papírovými ubrousky, protože ty mají tendenci zanechat za sebou spoustu malých vlákének a prachu na texturovaných površích. Nopak hadřík z mikrovláken za sebou zanechá jenom „lesknoucí se komponenty“.

Poslední tip: Jestliže je váš počítač starší než půl roku, stojí za zvážení opětovná aplikace termální pasty. Materíál tepelného rozhraní (TIM) používaný mezi procesory a grafikami a jejich chladiči se časem rozloží, což sníží jeho efektivitu při vedení tepla mimo komponenty vašeho počítače. Pro nahrazení TIM opatrně vyjměte chladič a odstraňte z jeho základny a z povrchu čipu, na němž byl tento chladič připojený, veškerý starý TIM, a to s využitím isopropanolu (nebo jakéhokoliv jiného čističe na bázi alkoholu, který po sobě nezanechá žádné stopy). Jakmile povrchy vyčistíte, naneste na ně nový TIM a chladič znovu upevněte do jeho původního umístění.

soutez_casestudy

Pravidelné čištění se vyplatí

Čištění systému může být pěkně nechutné, zejména, pokud to děláte poprvé, nicméně pokud se to stane vaším zvykem a vy začnete čistit pravidelně, zajistíte svému počítači optimální chladící výkon a stabilitu. Čištění nemá žádná negativa, možná až na čas, který jím strávíte. Ale opravdu se to vyplatí: prodloužení životnosti počítače a oddálení nutnosti koupě počítače nového za to stojí.

Zdroj: IDG News Service

Byl pro vás článek přínosný?