Hlavní navigace

Adobe Photoshop slaví dvacet let

21. 2. 2010

Sdílet

Programu Adobe Photoshop je dvacet let

 

V roce 1987 vyvinul Thomas Knoll program zobrazující obrazové body, nazvaný Display. Byl to jednoduchý program pro předvádění obrazů ve stupních šedi na černobílém monitoru. Ale ve spolupráci se svým bratrem Johnem Knollem začali přidávat další funkce, které umožnily zpracovávat soubory digitálních obrazů. Program nakonec upoutal pozornost vlivných lidí oboru a v roce 1988 se společnost Adobe rozhodla licencovat tento software, pojmenovala ho Photoshop a v roce 1990 vydala jeho první verzi.

V průběhu své dvacetileté historie se Photoshop podstatně rozvinul, z původního jednoduchého zobrazovacího programu na aplikaci, která má na celém světě přes 10 miliónů uživatelů. Vrstvy, zavedené ve verzi Photoshop 3.0, dávají návrhářům možnost vytvářet složité kompozice. Nástroj retušovací štětec, funkce zavedená ve verzi Photoshop 7.0, umožnila uživatelům retušovat obrazy a odstranit kazy nebo pomačkání předlohy se zachováním osvětlení a textury. Názvy nástrojů programu Photoshop, jako je oříznutí, guma, rozostření a ztmavení nebo zesvětlení se staly součástí vyjadřování tvůrčích pracovníků na celém světě.

Srdcem rodiny produktů Photoshop jsou programy Photoshop CS4 a Photoshop CS4 Extended. Program Photoshop Lightroom se zaměřuje na potřeby pracovních postupů pokročilých amatérů a profesionálních fotografů. Software Photoshop Elements poskytuje nástroje a volby sdílení pro ty, pro které je fotografování koníčkem. Občasní fotografové mohou sdílet a upravovat fotografie pomocí jednoduchých gest na svých telefonech iPhone nebo Android. Webová služba Photoshop.com doplňuje řadu produktů Photoshop a nabízí online sdílení fotografií, jejich úpravy a možnosti hostování.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?