Hlavní navigace

Černá obrazovka po spuštění Windows 7 není zapříčiněna chybou Microsoftu, ale malwarem

4. 12. 2009

Sdílet

„Černou obrazovku smrti“ ve Windows 7 má na svědomí zřejmě trojský kůň Daonol

Společnost PrevX, která vyvíjí bezpečnostní software, před pár dny přišla s informací, že se až miliónům uživatelů Windows XP, Windows Vista a Windows 7 může za určitých okolností zobrazit po spuštění operačního systému pouze černá obrazovka. PrevX přisuzovala tento problém poslední aktualizaci Microsoftu, která měla tento problém vyvolat. 

Microsoft se tímto problémem okamžitě začal zabývat, avšak i po bližším zkoumáni neodhalil jakoukoli možnou spojitost mezi zobrazením černé obrazovky po spuštění s poslední uvolněnou aktualizací. To posléze potvrdila také firma PrevX, která se za svá předchozí tvrzení pokorně omluvila.

Nyní se předpokládá, že černá obrazovka nemá nic společného s tradičními prázdnými „modrými obrazovkami“, které se až příliš často stávaly součástí života uživatelů předcházejících operačních systémů Microsoftu, za což ale prokazatelně mohly chyby v systému. Černá obrazovka ve Windows 7 je naopak zřejmě dílem malware. Hlavním podezřelým je trojský kůň Daonol.

Ať už je tomu jakkoli, celá kauza pomohla výrazně zviditelnit malou softwarovou firmu PrevX, která za tuto reklamu pravděpodobně nebude nijak postižena.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?