Hlavní navigace

České firmy začínají využívat big data

3. 7. 2014

Sdílet

Statistika vychází z průzkumu, který uskutečnila společnost Intel mezi 289 firmami na konferenci Cisco Connect.

"Počet firem využívajících analýzu tzv. „velkých dat" nepochybně dále poroste s tím, jak se závratně zvyšuje objem dat, která je třeba ukládat rychleji, efektivněji a s nižšími náklady. Roční nárůst zpracování dat v posledních letech vysoce přesahuje 50 procent," říká Adam Raška ze společnosti Intel. Stávajícím motorem boomu zpracování dat je rostoucí počet mobilních zařízení. „Kupříkladu 500 smartphonů anebo 100 tabletů vytvoří potřebu jednoho nového serveru," dodává Raška.

Poptávka na českém trhu generuje i doslova hlad po odbornících na „velká data". Závěr průzkumu společnosti Intel v tomto koresponduje s nedávno zveřejněným průzkumem personální agentury Grafton Recruitment. „V poptávce na pracovním trhu v ČR se projevuje silná poptávka po specialistech v oblasti Big Data, datových skladů a datových analýz, které poptává řada firem. Předpokládáme, že poptávka po těchto pozicích dále poroste," říká Martin Ježek, Business Development Director ze společnosti Grafton Recruitment.

V blízké budoucnosti bude podstatně více „velkých dat" generovat také internet věcí: v roce 2016 bude k síti připojeno na 20 miliard zařízení (z toho jen 5 miliard těch „tradičních" - počítačů, mobilních telefonů či tabletů), ale v roce 2020 již 200 miliard. Jen pro představu: tato zařízení již v roce 2016 vytvoří 12 000 exabytů dat, z toho ovšem 95 % bude nestrukturovaných.

Mezi největší „producenty" dat patří senzory a bezpečnostní kamery, družice a GPS systémy. Skeny v digitalizovaném zdravotnictví či obchodní sítě za nimi nijak nezaostanou, a to platí jak pro internetové obchody, tak pro tradiční retailové. Obrovské množství dat chrlí například sociální sítě. 

„Pokud tato data dokážeme agregovat, filtrovat a dále hlouběji analyzovat, mohou nám přinést nové poznatky díky Business Inteligence. Analýza velkých dat však může pomoci i v dalších oblastech, například při analýze dopravních zácp, prevenci velkých epidemií či kvalitní a spolehlivé předpovědi počasí," uvádí konkrétní příklady využití „velkých dat" Adam Raška ze společnosti Intel.

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?