Hlavní navigace

Český rozhlas v rámci projektu Příbuzní sleduje život orangutanů online

11. 12. 2009

Sdílet

Český rozhlas rozjíždí projekt Příbuzní

Od včerejšího odpoledne mohou internetový uživatelé na této adrese sledovat nepřetržitě život rodiny orangutanů chovaných v Zoo Dvůr Králové. Projekt Příbuzní volně navazuje na úspěšnou „reality-show“ Odhalení, která dala lidem možnost nahlédnout do života Goril v pražské ZOO.

V rámci projektu bude 5 kamer nepřetržitě snímat orangutany bornejské, kteří se postupně stěhují do nově upraveného pavilonu: samce Elmara, samice Žanetu a Satu a malého Besara, syna Žanety.

„Vycházíme tak vstříc zájmu o přímé přenosy ze zoologických zahrad a současně využíváme možnosti představit další druh fascinujících, ale také kriticky ohrožených lidoopů,“ komentuje projekt jeho vedoucí a zároveň ředitel Českého rozhlasu Online Miroslav Bobek.

V přírodě žije pouze 50 000 až 55 000 orangutanů bornejských a pouhých 6 000 až 6500 kriticky ohrožených orangutanů sumaterských. Na vině je především ztráta jejich životního prostředí - deštných pralesů. Ty jsou ničeny přímo alarmující rychlostí masivní nezákonnou těžbou a mýcením kvůli plantážím pro pěstování palmového oleje nebo kávy. Dalšími významnými příčinami likvidace pralesů jsou rozvoj těžby nerostných surovin, zakládání nových sídel, stavba silnic a také velkoplošné požáry, často úmyslně zakládané. Bude-li kácení tropických pralesů v Indonésii pokračovat současným tempem, do pěti let zůstanou v zemi jen jejich téměř bezcenné fragmenty. Orangutany navíc ohrožuje i rozšířené pytláctví, hlavně mláďat.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?