Hlavní navigace

Chrome pro Windows XP bude podporován do roku 2015

20. 10. 2013

Sdílet

„Prodlužujeme podporu Chromu pro Windows XP a budeme dále vydávat standardní aktualizace i bezpečnostní opravy nejméně do dubna 2015,“ oznámil ve středu Mark Larson, ředitel pro vývoj Chromu, na firemním blogu. Google má v úmyslu „podporovat uživatele Chromu pro XP během jejich procesu přechodu na jinou verzi systému,“ dodal Larson. Poukazuje tak na fakt, že 12 let starý systém používá stále poměrně mnoho uživatelů, přestože Microsoft jeho podporu ukončí již za půl roku.

Miliony, možná i stovky milionů počítačů budou tento systém používat i po dubnu příštího roku, což by mohla být pro webové prohlížeče konkurenční výhoda. Zatímco Internet Explorer je podporován do verze 8 (vydané v roce 2009, aktuální je verze 11) a i tato podpora v dubnu skončí, Chrome se dočká standardních aktualizací i nadále. Mohl by tedy potenciálně získat stávající uživatele Internet Exploreru 8 nebo staršího.

Mnoho bezpečnostních poradců uživatelům Windows XP doporučuje v dubnu 2014 přejít na jiný prohlížeč, který nebude tolik náchylný neoprávněným průnikům. Žádný software není dokonalý a bezpečnostní výzkumníci i kyberzločinci stále odhalují nové a nové bezpečnostní díry, které výrobci softwaru průběžně záplatují. Čím déle bude Internet Explorer k dispozici bez bezpečnostních aktualizací, tím více bezpečnostních rizik bude obsahovat.

Podle společnosti Net Appliacations, která mimo jiné sleduje, z jakých operačních systémů uživatelé přistupují na web, je Windows XP nainstalován zhruba ve 35 % počítačů s Windows. Drží si tak s přehledem druhou příčku za nejpopulárnějšími Windows 7 s podílem 51 %.

Chrome nebude jediným podporovaným prohlížečem po dubnu 2014. Pokračování v podpoře přislíbily i Mozilla (pro svůj Firefox) a Opera.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?