Hlavní navigace

Clintonová: Čína musí vysvětlit útoky na Google

13. 1. 2010

Sdílet

Americká vláda žádá vysvětlení čínských cyber útok

Hillary Clintonová, americká ministryně zahraničí, je znepokojena útoky na servery amerických společností čínskými hackery. Žádá proto vysvětlení útoků od čínských úřadů. Vyplývá to z prohlášení, které vydala americká administrativa v noci na dnešek. "Informace o celé záležitosti poskytnuté firmou Google vyvolávají velmi závažné obavy i otázky," uvedla Clintonová. "Rádi bychom slyšeli od čínské vlády vysvětlení."

Útoky, které byly poprvé odhaleny v polovině loňského prosince, se zaměřují na servery velkých společností, odkud jsou kradeny technologie chráněné autorskými právy. Nejvíce je v této souvislosti zmiňována společnost Google, která ohlásila také útoky na službu Gmail, konkrétně na emailové účty čínských disidentů a ochránců lidských práv. Další velkou společností postiženou útoky je například softwarový gigant Adobe Systems.

Google se již razantně opřel do čínské vlády a oznámil, že již dále není ochoten cenzurovat čínské weby. Cenzuru ukončí i za cenu toho, že se bude muset z čínského trhu, kde je po Baidu.com vyhledávací dvojkou, úplně stáhnout.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?