Hlavní navigace

Google odmítá dále cenzurovat čínský internet

13. 1. 2010

Sdílet

Google mění kurz svých aktivit v Číně

Společnost Google se již odmítá nadále podílet na silné cenzuře čínského internetu, což byla jedna z podmínek toho, aby mohl na největší webový trh na světě vůbec vstoupit. Razantní změna postoje vůči místním regulátorům přichází v reakci na sérii prosincových útoků na servery Googlu, které měly za cíl ukrást některé autorskými právy chráněné technologie a nabourat se do emailových schránek čínských disidentů a bojovníků za lidská práva na službě Gmail. Všechny útoky měly přijít právě z nejlidnatější země světa. Na oficiálním blogu to prohlásil šéf právního oddělení firmy Google David Drummond.

"Rozhodli jsme se, že už nebudeme dále cenzurovat výsledky vyhledávání na Google.cn a během dalších týdnů budeme jednat s čínskou vládou o provozování nefiltrovaných vyhledávacích služeb. Jsme si vědomi toho, že to může znamenat ukončení činnosti Google.cn i potenciální uzavření všech našich kanceláří v Číně," uvedl Drummond.

Cyber útoky z Číny byly mířeny i proti další třicítce velkých zahraničních firem. Do řešení problému se již vložila i americká administrativa s Hillary Clintonovou.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?