Hlavní navigace

Jaký byl Computex 2009?

9. 6. 2009

Sdílet

Jaký byl Computex 2009?

 

Sesterský server Channelworld zpracoval příjemnou reportáž složenou z těch nejzajímavějších střípků, které se na Computexu objevily. Přinášíme vám krátkou ukázku, zbytek článku si můžete přečíst přímo na serveru Channelworld.

 

Novinky v mobilních procesorech

Do populárního segmentu ultratenkých notebooků přirozeně směřuje hlavní rival Intelu, společnost AMD. Ta na Computexu představila dvou-jádrový čip Athlon Neo, nástupce jedno-jádrového modelu z počátku letošního roku. Například společnost Hewlett-Packard, která jedno-jádrovou verzi čipu Neo použila již ve svém laptopu Pavilion DV2, nyní počítá i s využitím dvou jader pro aktualizovaný model. Další notebooky s novým čipem Neo by pak měly být k vidění v září letošního roku.

Zástupci AMD rovněž seznámili novináře s plánem uvést do konce roku grafický procesor, který bude podporovat aplikační programovací rozhraní (API) Microsoftu DirectX11. Systémy s tímto procesorem by měly podle výrobce zprostředkovat ještě detailnější a realističtější grafiku, než bylo doposud zvykem.

Do hry chce vstoupit také Via Technologies, která oznámila plánovanou masovou produkci dvou-jádrového čipu Nano 3000 na třetí čtvrtletí. Jeho úspěch bude záviset zejména na dohodách s mezinárodními výrobci PC. Předchozí verze Nano už se ale objevila v modelech Samsungu, Lenova i Dellu.

 
Přichází Android

Moblin nebyl na Computexu jedinou alternativou k operačním systémům od Microsoftu. Velkému zájmu se totiž těší operační systém Android vyvinutý Googlem původně pro použití v mobilních telefonech. Většina představených androidích netbooků využívá mikroprocesory od společnost Arm Holdings, obvykle v čipsetu od společností jako jsou Qualcomm, Texas Instruments či Freescale Semiconductor a dalších. Výjimkou je Acer, který předvedl netbook Aspire One s Androidem a Atomem od Intelu. S plány využít Android ve svých produktech přispěchalo také BenQ.

Konsorcium Garmin-Asus zase uvedlo, že plánuje prodej vlastního chytrého telefonu s Androidem. Budou tak v tomto segmentu následovat výrobce jako HTC (vůbec první androidí telefon) a očekávané modely od Aceru, Samsung Electronics a Huawei Technologies.

Microsoft se přímo na veletrhu nechal slyšet, že nebude svůj operační systém optimalizovaný pro platformy AMD a Intelu přizpůsobovat platformě ARM (s tou je kompatibilní pouze Windows Mobile). Segment tzv. smartbooků (netbooky s Androidem) tak prozatím zůstane v objetí Googlu.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?