Hlavní navigace

Cyter 2009: IT v boji proti terorismu

25. 6. 2009

Sdílet

 

Libor Šlik, konzultant společnosti SPSS CR, ve své prezentaci například upozornil na výhody využití metod data miningu, text miningu a prediktivních analýz při odhalování podvodů a jiných kriminálních činů. “Pomocí nejmodernějších dataminingových nástrojů, které dnes máme k dispozici, jsme schopni analyzovat velké objemy dat, vytvořit z nich určitý model či skóre a na jejich základě predikovat budoucí chování. Ze zkušenosti můžeme říct, že se lidské podvodné chování od teroristického jednání příliš neliší, proto lze tyto nástroje využít také k prevenci a detekci kriminálních a teroristických činů,“ uvedl mimo jiné Šlik.

Data mining, text mining a prediktivní analýzy se v České republice podle SPSS CR používají hlavně v komerční sféře pro odhalování úvěrových rizik, pojišťovacích podvodů a jiných kriminálních činů. Tyto metody se však dají úspěšně přenést i do kybernetického prostoru, do státní sféry či do boje proti terorismu. A to, mimo jiné, i k identifikaci činností, které teroristické aktivity podporují - praní špinavých peněz, podvodů nebo jiné závažné kriminální aktivity.

Konference Cyter 2009 byla součástí programu České republiky v rámci jejího předsednictví v Evropské unii a byla organizována pod záštitou vrcholných politických a vědeckých osobností z České republiky a Evropské unie. Hlavní program proběhl ve dnech 23. a 24. června v pražském Top Hotelu, a to dle organizátorů mimo jiné za účasti Martina Peciny, ministra vnitra, Františka Bublana, předsedy bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, nebo Jany Hybáškové, poslankyně Evropského parlamentu.

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?