Hlavní navigace

CZ.NIC vyvíjí vlastní open source aplikaci pro přístup k datovým schránkám

6. 12. 2009

Sdílet

Do budoucna zároveň počítá s rozšířením pro další platformy, ale i mobilní systémy. Prototyp aplikace je možné vyzkoušet na operačních systémech Mac OS X, Linux, FreeBSD a MS Windows a od dnešního dne je volně ke stažení na internetové adrese http://labs.nic.cz/datove-schranky/.

„Problém současného webového rozhraní datových schránek spočívá v tom, že umožňuje odesílat zprávy pouze s nainstalovaným rozšířením pro MS Windows - 602 XML Form Filler. Našim cílem je vytvořit aplikaci, která bude poskytovat plnou funkcionalitu a nebude toto proprietární rozšíření potřebovat,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC a dodává: „Od spuštění datových schránek jsme registrovali stále se zvyšující poptávku po řešení tohoto problému, proto jsme se v CZ.NIC rozhodli tuto aplikaci vyvinout.“

Vývoj řešení pro přístup do datových schránek především z otevřených operačních systémů má na starosti výzkumné centrum Laboratoře CZ.NIC, které je od konce tohoto srpna součástí sdružení CZ.NIC a mimo jiné se věnuje právě podpoře v oblasti open source aplikací. Na výše uvedené internetové adrese najdou zájemci kromě aplikace pro přístup do datových schránek a návodu, jak si ji stáhnout a použít, také zadání projektu s popisem aplikace a varování, že se jedná o funkční prototyp.

„Není standardní, abychom aplikaci tohoto typu vydávali v takto rané fázi. V tomto případě chceme, aby se open source komunita v České republice co nejdříve s naším projektem seznámila a případně jej také komentovala. Připomínky odborné veřejnosti mohou pomoci při závěrečných fázích vývoje open source řešení, která jsou alespoň z našeho pohledu pro uživatele internetových služeb v České republice velice důležitá a potřebná,“ vysvětluje Ondřej Surý, vedoucí Laboratoří CZ.NIC.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?