Hlavní navigace

Fujitsu začíná vyrábět notebooky z recyklovaných CD a DVD

23. 8. 2012

Sdílet

Fujitsu již začala takto recyklované plasty používat při výrobě části předního panelu notebooku LIFEBOOK P772/E.

V pěti recyklačních centrech společnosti Fujitsu v Japonsku jsou sbírány, rozebírány, tříděny a recyklovány osobní počítače a další zařízení. Nicméně opětovné využití plastů pro nové počítače představovalo podle firmy dosud problém. Nejdříve totiž musel být vyřešen problém s různými typy plastů, ze kterých nelze vytvořit jednotnou směs pouhým roztavením teplem.

Je tedy nezbytné sbírat pouze jeden typ plastu tak, aby byly zajištěny požadované vlastnosti materiálu. I přesto se vybrané plasty liší ve složení, optických vadách či nečistotách, což znesnadňuje dosažení stejných vlastností při tvarování, barvy, tloušťky a dalších vlastností běžných plastů. Dále musel být celý proces recyklace ve shodě se směrnicemi a nařízeními, které sledují bezpečnost chemikálií v IT produktech, což představovalo problém pro kontrolu kvality recyklovaných plastů. Do dnešního dne nebylo možné používat recyklovaný plast v tělech počítačů.

„Abychom předešli riziku, že recyklovaný plast bude znečištěn, provádíme kontrolu kvality na základě databáze rizika znečištění chemickými přísadami vyvinutou ve společnosti Fujitsu Laboratories. To zajišťuje, že notebooky a ostatní IT zařízení vyhovují legislativním požadavkům na chemické složení. V porovnání s běžnou výrobou notebooku očekáváme, že dojde ke snížení spotřeby nově vyrobeného plastu o 10 tun a snížení emisí CO2 přibližně o 15 % za rok. Do budoucna proto plánujeme rozšířit tohoto řešení i na výrobu jiných notebooků a dalších zařízení," uvedl Radek Sazama, generální ředitel společnosti Fujitsu pro ČR, Slovensko a Maďarsko.

Disky CD a DVD jsou vyráběny z polykarbonátu, který je možné použít při výrobě těl notebooků. Navíc neobsahují žádné znečišťující složky, jako jsou látky zpomalující hoření, proto se považují za materiál vhodný k recyklaci.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?